Barion Pixel
Ez itt a lifelong learning

Sosem tudhatsz eleget!

Blog

Segédlet

Mire jó a Webcrawler?

2021. március 13. | Bognár Péter

# # # #

Akinek kellett már kiterjedtebb, nem csak 2-3 aloldalból álló honlapot szerkeszteni vagy csak kezelni, pontosan tudja, mennyire hamar kicsúszhat a kontroll az egyszeri webdesigner kezéből, gyakorlatilag minden újabb aloldal megtöbbszörözi a potenciális problémák számát, különösen, ha esetleg webshopot, blogot, vagy más, az oldalt egyre csak dagasztó funkciót is tartalmaz. Ilyenkor már az is komoly fejfájást jelent, hogy az ember szimplán a normális, mindennapos működés során felmerülő bugokat kézben tartsa, vagy egyáltalán észrevegye. Még nagyobb kihívás kiszúrni azokat a hibákat, kihagyásokat, amik esetleg a felszínen nem is látszanak, és csak speciális esetekben okoznak problémákat.

Az egyik ilyen speciális eset, amikor a Google vagy más kereső kezdi el büntetni az oldalunkat olyan súlyos kihágásokért, amiről éppenséggel nem is tudtunk. A dolgok természete persze olyan, hogy az ilyen sárga vagy éppen piros lapokról nem kapunk semmiféle értesítést, egyszerűen csak elkezdenek romlani a látogatottsági adataink és egyre hátrébb kerülünk a keresési találatok között. Az egyik dolog ilyenkor, amit tehetünk, kézbe venni néhány vaskos SEO kézikönyvet és elkezdjük nagyítóval átvizsgálni az oldal kódját. A másik, amit még megelőző jelleggel érdemes megtenni, hogy ráeresztünk egy webcrawlert a honlapra, és megpróbálunk az elemzésekből rájönni, hol bujkál a probléma.

Mi is az a Webcrawler?

A „hálókúszó” egy olyan program, ami önműködően végigklikkelgeti a becélzott weblap minden apró linkjét és a beállított paraméterek alapján adatokat gyűjt onnan. Milliószámra járják ezek a kis robotok az internetet, többek között a Google is tőlük tudja, hová irányítson, ha akciós ananászos pizzát keresel Taktaharkány környékén. Crawler sokféle van, de a legtöbbet nem a honlapok egészségi állapotának felmérésére használják, hanem konkrétan adatgyűjtésre (csúnyább szóval -halászatra), ezekkel a scrapernek is nevezett robotokkal most inkább ne foglalkozzunk. A mi kategóriánk a SEO crawlerek csoportjába tartozik.

A jó hír, hogy rengeteg ilyen program, avagy szolgáltatás létezik, mind a saját gépünkre telepíthető, mind felhőből működő változatban, a képességek változatosnál változatosabb spektrumával.

A rossz hír, hogy A SEO jellemzően egy komoly pénzeket megmozgató üzletág, és ennek megfelelően a crawler-szolgáltatásoknak is rendesen elkérik az árát. Jellemzően az egyszerűbb csomagok havi 20 és 50 dollár között mozognak, de a komolyabb céges pakkokért már három- vagy négyjegyű összegeket is elkérhetnek.

Általában jellemző, hogy a felhőalapú szolgáltatások jóval drágábbak, viszont egyben több mindenre képesek is, ráadásul komplexebb oldalak esetében a saját gépünkről futtatni a hálómászó robotokat meglehetősen erőforrás-igényes feladat, alkalomadtán akár szinte lehetetlen is lehet.

Mindenesetre több alkalmazás is kínál próbaidőszakot, és néhány közülük (mint pl. a WebSite Auditor vagy a SemRush) felajánl egy ingyenes csomagot is, nyilván csökkentett képességekkel. A Onely nevű SEO cég blogján találhatunk egy nagyon alapos összehasonlítást a legnagyobb játékosokról. 2019-es lévén em tökéletesen up-to-date, de mindenesetre jó áttekintést nyújthat.

Mire használhatom?

WebSite Auditor

Egy gyors weboldal auditálással gyorsan áttekinthető statisztikákat kapunk a vizsgált lap egészségi állapotáról: összeszedi a különböző (400-as, 500-as) hibajelzést adó oldalakat, az átirányításokat, a be nem töltő képeket, és alaposan bevizsgálja az olyan ezoterikusabb szempontokat is, mint pl. a title tagek, metaleírások. Felhívhatja a figyelmet olyan rendszerszintű hibákra is, amik idővel komolyabb problémákhoz vezethetnek.

WebSite Auditor

Mielőtt belevágnánk a választott alkalmazásunk használatába, mindenképpen érdemes beülni az iskolapadba, és kitanulni, mit merre és miért találunk, ugyanis kivétel nélkül szédítően sok funkciót tartalmaznak, amik között sokkal könnyebb eltévedni, mint gyorsan megtalálni azt az 1-2 kapcsolót, amire konkrétan szükségünk van. Mivel ezek fizetős szolgáltatások, mindegyik komoly dokumentációval és helpdeskkel rendelkezik, így tanulmányozni való akad bőven.

Iratkozz fel YouTube csatornákra!

blog

Virtuális asszisztens legyél vagy webdesigner?

Virtuális asszisztens legyél vagy webdesigner?

2024. február 01.

Mindkettő fantasztikus lehetőség arra, hogy elhagyd a hagyományos kereteket, mint szoros, rugalmatlan munkaidő, helyhez kötöttség vagy akár a bérplafon. Egy ponton találkozik is a két munkakör, ahol a grafikai munka már az asszisztenciába hajlik – designerként is végezhetsz weboldal adminisztrációt, közösségi média tartalom készítést vagy felügyeletet és virtuális asszisztensként is sokszor találkozni már-már tervezői munkába […]

Tovább a cikkre
Secured By miniOrange