Barion Pixel
Ez itt a lifelong learning

Sosem tudhatsz eleget!

Blog

Segédlet

FontBrief: Így is lehet fontot keresni

2021. április 25. | Bognár Péter

# # # # #

A webdesigner személyiségtől függően a fontok keresése minden webes projekt legizgalmasabb vagy éppen legidegborzolóbb része. A fontok világa valódi feneketlen kút, minél jobban elmélyül benne az ember, annál komplikáltabb mélységek tárulnak fel, annál több szempont, ami befolyásolhatja az ideális választást. Az viszont egészen biztos, hogy a választás egyáltalán nem súlytalan, minden font egy személyiség, és ez a személyiség komoly hatással lesz a design egészére.

Betűkészletet keresni rengeteg módon lehet, a legegyszerűbb persze felütni a kedvenc fontgyűjtő oldalunkat, és elkezdeni nézegetni a feliratokat, várva a beütő “aha-élményt”. Ha kicsit céltudatosabbak vagyunk és a gyűjtőoldal engedi, néhány technikai szempont alapján szűrhetjük is a betűtípusokat: normál vagy display típusú font, kurzív vagy nyomtatott, talpas vagy sans serif, stb.

Ezek ugyan fontos és releváns szempontok, és nagyban le tudják szűkíteni az átpörgetendő készletek körét, de néha érzi úgy az ember, hogy sokkal egyszerűbb lenne, ha meg lehetne beszélni, mint ahogy a megbízó a designerrel szokta, hogy “konzervatív jellegű, de kicsit nyersebb, ne túl rideg, inkább kicsit barátságosabb jellegű font kellene a címsorhoz!”

Na, pont ez juthatott eszébe a Kore Stúdió nevű német-román designercsapatnak is, amikor megalkották a FontBrief nevű oldalt, ami éppen ezt a mutatványt igyekszik megvalósítani: egy olyan oldal, ahol a designunkhoz legjobban illeszkedő fontot egy személyiség-brief alapján tudjuk megtalálni.

Hogyan is működik az egész? 

A FontBrief (kissé zavaros designú) oldalát kinyitva a lap tetején találjuk a “Filter by personality” kapcsolót. ez vezet át a honlap lényegi részéhez, ahol a műszerfalat találhatjuk. Itt ötfokú kapcsolósoron állíthatjuk be a kívánt tulajdonságpárok arányát, akár több mezőt, azaz szélesebb skálát is kijelölhetünk, de tetszőlegesen szabadon is hagyhatjuk azokat a sorokat, amikkel kapcsolatban nincsenek különösebben erős elvárásaink.

Az alábbi tulajdonságok alapján szűrhetjük a fontokat:

Semleges — Kifejező

Elegáns — Nyers

Komoly — Barátságos

Technikai — Organikus

Klasszikus — Progresszív

Ismerős — Merész

Harsány — Diszkrét

Hideg — Meleg

Emellett szűrhetünk még serif-sans-serif fontokra, “igásló”, azaz jól olvasható, mindennapi használatra jó fontokra, valamint az ingyenes fontok csoportjára.

Ha sikeresen betáplátuk a szempontjainkat, a kép jobb oldalán található lista varázsütésre leszűkül, és ott maradunk az eredménnyel, ami az alkotók szerint meg kell, hogy feleljen a peremfeltételeinknek. A szimpatikus fontra bökve egy részletes adatlapot kapunk, ahol a betűtípus beszerzéséhez a linket az első kártya alján, igen apró betűkkel írva találhatjuk (Visit).

Fontos még megjegyezni, hogy a FontBrief nem a szegény ember fontgyűjtője, az általuk kiközvetített találatok kifejezetten exkluzív, jellemzően 25 – 75 euróig terjedő árfekvésben érhetőek el, bár akad a készletben néhány (pillanatnyi számítás szerint 18) ingyenes betűtípus is. Persze ha találtunk valami szépet, amit nem enged meg a pénztárcánk, meg lehet próbálkozni olyan rokonkereső weboldalakkal is, mint pl. a What Font Is alternatíva-keresése, ha szerencsénk van, talán találunk valami közelítőt. 

Iratkozz fel YouTube csatornákra!

blog

Virtuális asszisztens legyél vagy webdesigner?

Virtuális asszisztens legyél vagy webdesigner?

2024. február 01.

Mindkettő fantasztikus lehetőség arra, hogy elhagyd a hagyományos kereteket, mint szoros, rugalmatlan munkaidő, helyhez kötöttség vagy akár a bérplafon. Egy ponton találkozik is a két munkakör, ahol a grafikai munka már az asszisztenciába hajlik – designerként is végezhetsz weboldal adminisztrációt, közösségi média tartalom készítést vagy felügyeletet és virtuális asszisztensként is sokszor találkozni már-már tervezői munkába […]

Tovább a cikkre
Secured By miniOrange