Nyáron nyaralok, télen telelek, Villanyt a fára ingyen szerelek, Kérdezz valamit, s én megfelelek, Nyáron nyaralok, télen telelek. - Micimackó
A FAQ, vagy magyar fordításban a GYIK hárombetűs rövidítése az internet egyik legpatinásabb szakszava. Nem minden weboldalnak van szüksége kiemelt FAQ szekcióra, jellemzően akkor lesz fontos, ha a lap, amit készítesz, valamilyen komplexebb szolgáltatáshoz kapcsolódik, vagy olyan újdonságot kínál, amit a tipikus felhasználó nem ismer, vagy sok bizonytalanság lehet benne vele kapcsolatban. Persze a legbiztosabb jel, ami arra utal, hogy kellene egy FAQ az oldaladra, ha egyfolytában ugyanazokkal a kérdésekkel zaklatnak az ügyfelek. ;-)

Ugyanakkor, ha valóban szükség van egy GYIK-re az oldaladon, érdemes gondosan megtervezni. Több szolgáltató szembesült vele, hogy ez a szekció rövid úton második leglátogatottabb aloldallá verekedte elő magát, nem mindegy tehát, hogyan építjük fel, és mennyire könnyen elérhető, átlátható az ott kínált információ.
Mi álljon a FAQ-ban?
Szerencsés esetben a Gyakran Intézett Kérdésekre a válaszokat a megbízó fogja összeszedni, és ez a feladat nem az egyszeri webdesigner életét nehezíti, de azért fussuk át a fő szempontokat, mit érdemes észben tartani, amikor összeállítjuk.
Derítsd ki, mik a leggyakrabban feltett kérdések (ez persze nem túl meglepő gondolat). Nagyobb cégeknél a hibabejelentés ticketrendszere sok segítséget nyújthat ebben, de kisebbeknél is illik, hogy legyen valamiféle adatbázis a beérkező hívásokból, emailekből.
Készíts listát a kérdésekből, helyezd őket gyakorisági sorrendbe.
Adj a kérdésekre tömör, precíz válaszokat. Ügyelj rá, hogy ne használj túl sok szakzsargont, legyen minden felhasználó számára érthető a válaszok nyelvezete!
Kategorizáld a kérdéseket, ha kell akár alcsoportokba is oszd be őket! Nem árt, ha az egymás utáni sorrendjükben valamiféle logikai elv is érvényesül, megjelenik egyfajta „flow”, ami végig vezet a szövegeken. (Így a látogatónak is könnyebb lesz megtalálni is a saját problémáját.)
Hogyan készíts FAQ-ot?
Ha viszont már a kezedben a kész szöveg, a kérdés az, hogyan fogod mindezt elhelyezni a honlapodon. A leggyakoribb hely, ahol a FAQ oldal linkjét elhelyezhetjük, a navigációs sáv lesz, ez mindig szem előtt van, de esetleg helyet kaphat még a „Kapcsolat” menüpont mellett, akár egy legördülő menüben is. Nem érdemes kreatív megoldásokon töprengeni, ha a látogatónknak problémája van, az első lépés, hogy magát a GYIK-szekciót minél gyorsabban megtalálhassa.
A GYIK oldal technikai megvalósítására számos lehetőségünk van, és szerencsére sok eszköz is a rendelkezésünkre áll. Nézzünk át néhányat ezek közül!
A CodyHouse oldalán találhatunk egy remek, minden külső eszköz nélkül, html-ben és css-ben lekódolt FAQ sablont, kiváló nyersanyag, tanuláshoz is nagyon hasznos lehet.
Találhatunk persze Bootstrap alapú sablonokat is, példaként érdemes megnézni az ingyenes FAQ sablont is a PrepBootstrap oldalán. Itt is csinos, lenyíló-bezáródó kérdéseket láthatunk, viszont ez egy valamivel egyszerűbb struktúra, innen például hiányzik a kategóriákat tartalmazó oldalmenü, így esetleg kicsit nagyobb kreativitást igényel a használata, vagy inkább kiindulópontnak hasznos.
Ha a választott fegyernemünk a WordPress lenne, számos FAQ plugint találhatunk, amivel gyorsan kiegészíthetjük a készülő oldalt a szükséges válaszokkal. Három, ingyenesen is használhatót bemutatok az alábbiakban.

Sokoldalú GYIK szerkesztő plugin, elég sok ingyenes funkcióval. Együttműködik az Elementorral, a WooCommerce-szel és a gyártó saját Knowledge Base pluginjával is. A beírt kérdések cimkézhetőek, kategorizálhatóak és ezek alapján szűrhetőek is.

Egy másik, szintén sokoldalú plugin. Fontos lehet, hogy alkalmas többnyelvű honlapok FAQ-jainak az elkészítésére is, és a kérdéseket lehet táblázatból is importálni.
Egy látszatra fapadosabb megoldás, de éppen emiatt nagyon népszerű és rugalmasan használható. Ráadásul teljesen ingyenes, minden funkció azonnal elérhető.