Barion Pixel
Ez itt a lifelong learning

Sosem tudhatsz eleget!

Blog

Segédlet

Texturált felületek – szemcsék és zaj az Illustratorban

2021. július 05. | Bognár Péter

# # # # # #

A vektoros illusztrációk szépsége abban rejlik, hogy éles, hibátlan vonalak által kijelölt, tiszta, makulátlan felületeket teremthetünk néhány kattintással. Nem csoda, hogy ez az esztétikai élmény lett az elmúlt évtized vezető irányvonala a webes grafikában. A flat stílus a számítógéppel készült, képernyőkön megjelenő pixelvilág őszinte felvállalását jelentette, a design mondhatni keblére ölelte az új, virtuális valóságot. A flat stílusú grafika, különösen a flat stílusú illusztrációk abszolút kikerülhetetlenné váltak az elmúlt évtized webdesignjában, gyakorlatilag bármerre megyünk az interneten, ilyen jellegű rajzokkal találkozunk, legyen szó absztrakt vagy figuratív képekről.  

Minden trendnek megvannak azonban a határai – bár a flat stílus még nem fáradt ki, és egyelőre abszolút nem tudni, mi követi majd a trónon. Annyit azonban már láthatunk, hogy vannak designerek, akik szeretnék kicsit fellazítani az egyszínű felületek kiszámíthatóságát, sterilségét.

Az egyik bevett módszer, amit többen a 2021-es év egyik grafikai trendjének is neveztek, a szemcsés, zajos textúrák bevezetése a flat designba.  Ezek a texturált felületek kicsit anyagszerűbbé, kevésbé absztrakttá, éppen ezért emberibbé, melegebbé teszik az illusztrációinkat, így adott helyzetben tudatosan “megpuhíthatjuk” vele a weboldalunk képeit.

De hogyan is érdemes nekikezdeni?

Cosmin Serban videójából egyszerre három módszert is megismerhetünk a vektoros rajzok szemcsézésére. 

Az első már magában elég lehet a legtöbb igény kielégítésére: ez a megoldás az Illustrator beépített textúragenerátorát használja, amit az Effect menü Texture alpontjában találhatunk, Grain fedőnév alatt. Fontos trükk az így kapott szemcsés textúra használatában, hogy érdemesebb nem közvetlenül a becélzott felületre, hanem annak egy másolatára applikálni, hogy aztán az átlátszósági beállításokban (Window menüben a Transparency) a Photoshopban használt overlay rétegekhez hasonlóan játszhassunk az átlátszóság és a különböző keverési módok behangolásával. 

A másik két módszer részleteit már a videóból kell ellesnetek, ezekben vektorizált fotók és kézzel készült szemcsékből alkotott, szintén a Photoshopos mindennapokat idéző ecsetek játszanak fontos szerepet. 

Ez még mindig nem minden – az Illustratorban ugyanis maszkolással is tudunk csodás hatásokat elérni, erre mutat be pár trükköt a T&T Tutorials videója:

Utolsónak Trevis Carlston videóját mutatnám meg, ő konkrétan a gravírozott grafikák szemcsés árnyalását próbálja megidézni, ehhez pedig ő is az ecseteket veti be.

Iratkozz fel YouTube csatornákra!

blog

Virtuális asszisztens legyél vagy webdesigner?

Virtuális asszisztens legyél vagy webdesigner?

2024. február 01.

Mindkettő fantasztikus lehetőség arra, hogy elhagyd a hagyományos kereteket, mint szoros, rugalmatlan munkaidő, helyhez kötöttség vagy akár a bérplafon. Egy ponton találkozik is a két munkakör, ahol a grafikai munka már az asszisztenciába hajlik – designerként is végezhetsz weboldal adminisztrációt, közösségi média tartalom készítést vagy felügyeletet és virtuális asszisztensként is sokszor találkozni már-már tervezői munkába […]

Tovább a cikkre
Secured By miniOrange