Barion Pixel
Ez itt a lifelong learning

Sosem tudhatsz eleget!

Blog

Segédlet

Feliratozd a videóid!

2021. július 06. | Bognár Péter

# # # # # #

A videós tartalomgyártás a modern weben kikerülhetetlen elvárás – gyakorlatilag mára minden SEO szakember megegyezik abban, hogy bár a “tartalom a király”, a videó még ennél is királyabb, azaz a legtöbb konverziót, leghatásosabb felhasználói interakciót és kapcsolódást a mozgóképes anyagokkal lehet elérni. A korábban ebben a témában írt cikkemben is már említettem viszont, hogy a felvett videó magában nem minden, ahhoz, hogy igazán hatásos webes tartalommá váljon, kicsit több munkát és csiszolgatást (azaz elő- és utómunkálatot) kell belevinni. 

Az egyik leggyakrabban előkerülő jótanács ebben a témában az, hogy készíts feliratot a videóidra. A feliratozott videók bizonyítottan jóval nagyobb elérést produkálnak natúr szöveges társaiknál, már csak azért is, mert az internetezők egy jelentős része lenémítva böngészget az interneten és csak akkor nyomja fel a hangot, ha egy téma különösen felkeltette az érdeklődését (és mobil fogyasztó lévén sokszor még akkor sem, ha pl. olyan helyen van, ahol nem szeretne, vagy éppen nem is tud zajongani). Egy feliratos videó azonban magára vonzhatja az amúgy kevésbé tervezetten böngésző emberünk figyelmét is, hiszen aki néz, az azonnal olvasni is kezdi a szöveget. 

Emellett még járulékos előny lehet pl., ha YouTube videókról beszélünk, hogy a felirat további muníciót ad az algoritmusnak a videó tartalmának alaposabb kielemzéséhez. Szóval, feliratra fel!

Milyen módszerek állnak rendelkezésedre?

A feliratozás nem túlságosan bonyolult feladat, de rengetegféleképpen lehet hozzálátni, ezért teljesen kimerítő útmutatót szinte lehetetlen nyújtani. Mindenkinek megvan a maga bejáratott eszköze.

YouTube

Ha a videódat a legnagyobb videómegosztóra töltöd fel, viszonylag egyszerű dolgod van, de sajnos a Google mérnökeinek még mindig nem szólt senki, hogy a magyar világnyelv, így az angol, német vagy portugál ajkú videósokkal ellenben az automatikus szövegfelismerés téged nem fog segíteni a munkában.  

Ennek ellenére a videófeltöltő felületen egy egyszerűen használható feliratozót is találhatunk, ahová, jobb híján, be lehet gépelni és időzíteni a feliratainkat. A másik opció (itt is) egy kész feliratfájl feltöltése. Ehhez a legérdemesebb az SRT formátumot használni.

A mágikus SRT

Az SRT az egyik legrégebbi, és mindenképpen a legelterjedtebb feliratformátum, gyakorlatilag bármi, aminek köze van a feliratozáshoz, képes kezelni. Ez azt is jelenti, hogy a legtöbb videószerkesztő szoftver esetében a feliratozási folyamat első lépcsője általában az, hogy “töltsd fel a felirataidat SRT formátumban”. Miről is beszélünk?

Az SRT lényegében egy egyszerűen megformázott sima szövegfájl. Lényegében így néz ki:

1            
00:00:01,680 --> 00:00:02,615            
[Zene]      
      
2            
00:00:03,615 --> 00:00:04,804            
A videóikat már az ókori görögök is feliratozták.

A sablon tehát ennyiből áll: felirat sorszáma; időkód tól-ig; szöveg. Ezt akár kézzel is megírhatjuk egy tetszőleges text editorban, de persze léteznek kényelmesebb megoldások is. Számos SRT szerkesztő szoftverrel találkozhatunk a netet böngészve, de én most egy alkalmazást emelnék ki, ami többféleképpen is használható.

Subtitle Edit  

Ez a nyílt forráskódú kis program egyszerűen teszi lehetővé az SRT (vagy bármilyen más formátumú) feliratok szerkesztését. Létezik belőle Portable, azaz installálás nélkül futtatható változat is, de ha még ez is bonyolult lenne, egyszerűen használhatod online, a böngészőablakban is (itt további egyszerűsítés a kezdők számára, hogy már egy mintafelirattal indul a munka, azaz az első szövegrészeket csak átformáznod kell, nem létrehozni). 

Az így kapott SRT fájlt bármilyen off- vagy online videószerkesztőben használhatod, a kész szöveg birtokában pedig elkezdheted formázgatni a felirataidat. Ehhez még néhány apróságot érdemes fejben tartani:

  • Ne bonyolítsd túl! A puccos fontok, árnyékolások, színes feliratok megzavarhatják az olvasót. A felirat lényege, hogy ne terelje magára a figyelmet, bizonyos szempontból láthatatlan kell, hogy maradjon.
  • Döntsd el, hogyan oldod meg a kontrasztot: vagy erős kerete legyen a betűknek, vagy helyezd a feliratot szürke vagy fekete négyzetalapra. Fehér háttéren Fehér betűkkel sosem jó találkozni. 
  • Gondolj a kevésbé gyorsan olvasó felhasználókra! A BBC feliratozási irányelvei (igaz, angol nyelvhez igazítva) feliratonként egy mondatot és maximum két sort engednek meg. Az időzítésben egy szóra 0,3 másodpercet számolnak, azaz egy 8 szavas mondatnak legalább 2,4 másodpercig érdemes látszania. 
Iratkozz fel YouTube csatornákra!

blog

Virtuális asszisztens legyél vagy webdesigner?

Virtuális asszisztens legyél vagy webdesigner?

2024. február 01.

Mindkettő fantasztikus lehetőség arra, hogy elhagyd a hagyományos kereteket, mint szoros, rugalmatlan munkaidő, helyhez kötöttség vagy akár a bérplafon. Egy ponton találkozik is a két munkakör, ahol a grafikai munka már az asszisztenciába hajlik – designerként is végezhetsz weboldal adminisztrációt, közösségi média tartalom készítést vagy felügyeletet és virtuális asszisztensként is sokszor találkozni már-már tervezői munkába […]

Tovább a cikkre
Secured By miniOrange