Barion Pixel
Ez itt a lifelong learning

Sosem tudhatsz eleget!

Blog

Segédlet

Textúrák a webdesignban

2021. április 12. | Bognár Péter

# # # # #

A textúra egy rettentően általánosító szó, sok mindenre használjuk, különösen a design és grafika kontextusában. A szó nyilván az anyag minőségét, tapinthatóságát, felületét jelenti, de pontosan mit is jelent ez a webdesign szempontjából? Indításnak érdemes eloszlatni a félreértéseket és megpróbálni elválasztani a két másik nagyon hasonló kategóriától, a mintától és a háttérképtől.

Minta

A minták kisméretű, mindkét tengelyen egymáshoz fűzhető, jellemzően viszonylag kontrasztos, jól kivehető ábrákból-formákból állnak, amikkel kitölthetünk felületeket.

Forrás: Envato Tuts+

Háttérkép

A háttérkép alapvetően egy nagyméretű, nem ismétlődő kép, amivel a lapunkat díszítjük. Jól látható, részletgazdag fotó, grafika vagy illusztráció. Központi design elem, jól látható helyre kerül.

Textúra

A textúra valahol a kettő közé esik: olyan, gyakran ismétlődő grafikai elem, ami a mintákhoz képest jóval kevésbé kivehető, véletlenszerűbb. Ahogy a neve is mutatja, a legtöbb esetben az a funkciója, hogy anyagszerűbbé, tapinthatóbbá tegye a felületeket.

Forrás: Envato Tuts+

A textúrák szerepe a webdesignban igazában egy letűnt korszak, a szkeumorf UI-k idején volt nagyon nagy, a textúra itt kikerülhetetlen eszköz volt, amivel a designerek kő-, bőr-, fa- vagy papírmintát tudtak kölcsönözni az oldalaik hátterének, de ma sem szabad alábecsülni egy jól megválasztott textúra hatását, bármennyire is a flat design és a minimalizmus uralkodik a trendi weboldalakon. 

Ami még mindenképpen jó hír a textúrák kedvelőinek, hogy a szemcsés, homokfújt érzetű textúrák éppenséggel megint kezdenek divatba jönni, és az elmúlt 1-2 évben megtalálták a helyüket a flat designban is. A szemcsés textúrájú felületek kifejezetten gyakran előkelő helyen szerepelnek a  2021-es év webdesign trendjei között.

A szemcsén kívül még rettentő jól állhat egy ügyes textúra vintage vagy kézműves hatású honlapok designjának is, érdemes fontolóra venni a használatát. 

A textúrák használatát, ha magába a grafikába építjük bele, természetesen magában a Photoshopban érdemes a képekbe beledogozni. Az Envato Tuts+ blogon lehet egy régi, de elég alapost tutorialt találni a textúrázás néhány alapfogásáról. Ha kicsit ügyesebben szeretnéd megoldani az oldalaid plasztikusabbá tételét, css-ből pl. az opacity használatával könnyen helyezhetsz a képeid vagy háttereid főlé valamilyen ismétlődő textúrát – ez akár egy animált gifen is alapulhat. 

Ugyan az előbb tisztáztuk, hogy mi a lényegi különbség a minták és a textúrák között, mégis figyelmetekbe ajánlom a CSS3 Patterns Gallery nevű oldalt, ahol nagyon jó, css-ben leprogramozott háttérmintákat találhattok – egy-kettő közülük kis túlzással textúrának is elmegy, és mindenképpen baromi jól néznek ki.

Iratkozz fel YouTube csatornákra!

blog

Virtuális asszisztens legyél vagy webdesigner?

Virtuális asszisztens legyél vagy webdesigner?

2024. február 01.

Mindkettő fantasztikus lehetőség arra, hogy elhagyd a hagyományos kereteket, mint szoros, rugalmatlan munkaidő, helyhez kötöttség vagy akár a bérplafon. Egy ponton találkozik is a két munkakör, ahol a grafikai munka már az asszisztenciába hajlik – designerként is végezhetsz weboldal adminisztrációt, közösségi média tartalom készítést vagy felügyeletet és virtuális asszisztensként is sokszor találkozni már-már tervezői munkába […]

Tovább a cikkre
Secured By miniOrange