Barion Pixel
Ez itt a lifelong learning

Sosem tudhatsz eleget!

Blog

Tavaszi nagytakarítás… a Facebookon is!

2018. március 23. | Dörnyei Barbara

# # # # #

A tavaszi nagytakarítást idén kiterjesztettük a számítógépekre és a Facebookra is, az erről szóló poszt sorozat első darabja a számítógépek kitakarításához adott néhány jótanácsot. Ha úgy érzed aktuális lenne egy nagy rámolás a gépeden, akkor azt a posztot is olvasd el ITT.

Amikor a tavaszi nagytakarításról beszélünk senkinek sem a Facebook ugrik be ezzel kapcsolatban. Pedig nem árt néha egy kis frissítés ott sem, mert a mindennapi használat során sok beállítás felejtődhet el, ami a használatot teszi kellemetlenebbé, vagy ami még rosszabb, a biztonságod veszélyezteti!

Rólam szekció

Először is nézd meg, hogy milyen adatokat adtál meg magadról, melyik nyilvános? Ezt megteheted a személyes profilt megnyitva az About/Rólam menüpontban. Gondold át nagyon alaposan, hogy milyen információt adsz meg és kinek teszed elérhetővé. Több lehetőségből is választhatsz, hogy ki láthassa a megadott adatokat, vigyázz rájuk! Bármelyik adatot törölheted, vagy korlátozhatod az elérését úgy, hogy csak te, vagy csak az ismerőseid láthassák. Lehet, hogy 7 éve, amikor csatlakoztál a Facebookhoz, akkor még nem tűnt rossz ötletnek megadni a telefonszámod, de lehet, hogy ezt ma már másképp gondolod.

Ha esetleg éppen munkát keresel akkor érdemes a tapasztalataidról szóló részt szépen kitölteni, a jövendőbeli munkaadók bizony nem restek és itt is szétnéznek. Persze a kevesebb itt is több, legyél lényegre törő, tárgyilagos.

Képek, videók

Természetesen az ember alapból igyekszik(!) megfontoltan posztolni, mégis érdemes néha végigszaladni a fotókon és kitörölni ami már nem kell. Lehet, hogy az időközben már kamasszá cseperedett lányod értékelni fogja, ha leveszed a babakori, csupacsokis portréját! :-) Nézd át azt is, hogy melyik fotó, videó milyen nyilvánossági beállítással került ki, ezt is megváltoztathatod.

Beállítások 

Ellenőrizd, hogy a posztjaid milyen körben publikusak. Ez azért is fontos, mert előfordulhat, hogy a múltkor amikor a konyhaszekrényt akartad eladni, akkor erről egy nyilvános posztot készítettél és ez a beállítás úgy is maradhatott azóta. Irány tehát a borítóképeden található három kis pötty a jobb alsó sarokban, amire kattintva ehhez a panelhez jutsz.

Az első, General/Általános pontban tudod a neved és néhány elérhetőséget megadni. A következő pont nagyon fontos, itt tudod beállítani a biztonságos használathoz szükséges paramétereket. Gyakran hallani sajnos olyan történeteket, hogy valakinek feltörik a profilját és a nevében költséges hirdetési kampányokat futtatnak. Elég rosszul hangzik ugye? Többek között ezeket is megelőzheted, ha beállítod a kétfaktoros azonosítást, ami azt jelenti, hogy a bejelentkezéshez a szokásos azonosító és jelszó beírásán kívül még valamilyen információt meg kell adnod, több lehetőség közül válaszd a számodra leginkább megfelelőt.

Privacy/Adatvédelem

Ez is egy nagyon fontos pont, hiszen itt adhatod meg, hogy kik láthatják a bejegyzéseidet, illetve azt, hogy kik vehetik fel veled a kapcsolatot. Lényeges, hogy itt meghatározhatod azt is, hogy a keresőmotorok kiadják e a profilodat, ha valaki a nevedre rákeres.

Timeline and tagging/idővonal és megjelölés

Itt azt emelném ki, hogy megfontolandó annak a korlátozása, hogy ki írhat az idővonalunkra, illetve, hogy ki láthatja azt amit az idővonaladra írtak. Szinte mindenkinek akadhat olyan ismerőse, aki előszeretettel pakolja tele mások idővonalát számára fontos dolgokkal, aminek mi nem biztos, hogy annyira örülünk.

Apps/Alkalmazások

Amit még nem hagyhatok ki ebből a felsorolásból azok az alkalmazások. Ide kerülnek többek között azok az alkalmazások, amiknél a Facebook profilunkat használjuk belépéshez. De ilyenek azok a “cuki” játékok is, amik a profilod alapján hollywoodi dívát csinálnak belőled, vagy megmondják, hogy titkos viszonyod lesz a szomszéd keresztanyjával. Amire hajlamosak vagyunk nem figyelni, hogy ezek az alkalmazások minden közzétett nyilvános információnkat és az ismerőseink listáját is felhasználják. Nézd át tehát, hogy melyik az az alkalmazás amire valóban szükséged van itt, a többit pedig töröld. Lehet, hogy meglepődsz, de bőven lesznek itt olyanok, amik még csak nem is tűnnek ismerősnek. Na azoknak biztosan nem fog ártani egy törlés!

 

 

Ads/Hirdetések

Ha nem szereted a hirdetéseket nézni, akkor ezt a pontot semmiképpen ne hagyd figyelmen kívül! A rossz hír az, hogy teljesen nem úszhatjuk meg, hirdetéseket mindenképpen látni fogunk, itt viszont van egy kis lehetőségünk, hogy egy kicsit finomítsuk ezt az élményt. Ebben a pontban ugyanis megadhatjuk többek között az érdeklődési körünket, beállíthatjuk, hogy milyen típusú hirdetést nem szeretnénk látni egyáltalán. Bár szűkösek a választási lehetőségek, de valamit talán mégis segít a felhasználói élményünk javításán.

 

 

Végül nézzük meg, hogy mit tehetünk annak érdekében, hogy minél kevesebb olyan tartalommal találjuk szembe magunkat a hírfolyamban, amivel nem szívesen találkozunk. Ehhez kattinsunk a bal felső sarokban a profilkép alatt, a Newsfeed/Hírfolyam mellett található három pöttyrere kattintva válaszd az Edit preferences/Beállítások szerkesztése menüpontot, ami ezt az ablakot nyitja meg:

 

Itt értelemszerűen menj végig a különböző lehetőségeken és állítsd be az igényeidnek megfelelően, hogy mit, vagy kit szeretnél látni a hírfolyamodban, ki az akit követni szeretnél és kiket nem.

Nagyjából ennyi, amit tehetünk egy kiegyensúlyozottabb Facebookos élet érdekében! Én a legfontosabbnak azt tartom, hogy vigyázzunk a személyes adatainkra, másrészt gondoljuk meg, hogy kivel, milyen információt osztunk meg, ha így teszünk, nagy bajok talán nem érhetnek minket :-)

Iratkozz fel YouTube csatornákra!

blog

Virtuális asszisztens legyél vagy webdesigner?

Virtuális asszisztens legyél vagy webdesigner?

2024. február 01.

Mindkettő fantasztikus lehetőség arra, hogy elhagyd a hagyományos kereteket, mint szoros, rugalmatlan munkaidő, helyhez kötöttség vagy akár a bérplafon. Egy ponton találkozik is a két munkakör, ahol a grafikai munka már az asszisztenciába hajlik – designerként is végezhetsz weboldal adminisztrációt, közösségi média tartalom készítést vagy felügyeletet és virtuális asszisztensként is sokszor találkozni már-már tervezői munkába […]

Tovább a cikkre
Secured By miniOrange