Barion Pixel
Ez itt a lifelong learning

Sosem tudhatsz eleget!

Blog

Segédlet

Szabadúszó időkezelés – rendszerezd a feladatokat!

2021. augusztus 03. | Bognár Péter

# # # # # #

A kreatív munkakörben dolgozók legnagyobb ellensége közismerten az óra számlapja – ellentétben egy Foxconn-beli futószalag mellett álló munkás feladataival, a kreativitást igényló munkákat nem csak hogy elvégezni, de előre átlátni is nehezebb, az olyan, a fejünk fölött lebegő kihívások, mint például “UI designt leadni”, “3 logótervet véleményre átküld”, vagy “Figma prototípus első verzió” lehet, hogy bizonyos embereket nagy erőfeszítésekre motiválnak, de nagyon sokak számára éppen, hogy riasztólag hatnak: a feladat súlya maga fogja ki a szelet az ember vitorlájából.

Bár a mai munkamenet és a mindenhonnan elérhető digitális eszközök mellett az irodában dolgozó designerek sem szabadulnak meg már olyan könnyen a feladataiktól mint pl. egy gyári munkás, amikor megszólal a műszak végét jelző kürtszó, de különösen könnyen kerülnek kutyaszorítóba a szabadúszók – itt aztán a legkönnyebb abba a csapdába kerülni, hogy a “munkaidő” minden mást felőröl.

A válasz a legtöbb bölcs tanácsadó szerint az időkezelés, angolosan time management – erre számos trükköt és remek alkalmazásokat is találhatunk. de mire megyünk a beosztott idővel, ha egyszerűen nem készülnek el a feladatok?

A megoldás sokak szerint egy egyszerű szemléletváltás – nem az időt kell megpróbálni ügyesen menedzselni, hanem a feladatokat. Lássunk néhány jótanácsot!

Szeleteld fel!

A nagy általános feladatok rémítőek tudnak lenni, pláne, ha párhuzamosan több is van belőlük az asztalon. Egyszerűen kicselezheted a pszichédet, ha fogsz egy papírt meg egy tollat, és elkezded kisebb részfeladatokra bontani a nagy munkákat. Az már a te döntésed, hogy mennyire apró részletekre érdemes aprítani a tennivalókat ahhoz, hogy mindig átlátható és teljesíthető érzést keltsen benned az összes soron következő lépés, de ha kell, elmehetsz odáig is, hogy

1) Számítógép bekapcsol”… ;-)

Érdemes lehet ezeket a részfeladatokat időre is beosztani, megadni mindnek, hány percre lesz szükséged, hogy kipipálhasd – ezen a szinten már elég jól átlátható és megjósolható a feladatok munkaigénye. Ezt az időt pedig már remekül lehet egy időmérő alkalmazással is menedzselni. 

Válaszd meg a csatáidat!

Hiába apróztad el a tennivalóidat, ha még mindig nagyon sok van belőlük – be is kell valahogy osztani, mit érdemes előre venni. Az első szabály itt mindig az, hogy hol ég a ház: hiába fontos egy feladat, ha közben valami más viszont sürgősebb. 

Jópofa (bár némi időráfordítást igénylő) javaslat a feladataidat az olimpiai ágrajzhoz hasonlóan versenyeztetni egymással, és kieséses alapon dönteni el, melyikük igényli legjobban az azonnali figyelmedet. 

Hagyj időt a káoszra!

Valami mindig fog történni, ahogy már Dr. Malcolm is megmondta a Jurassic Parkban, nincs az a precízen felépített rendszer, aminek előre meg tudnánk jósolni a valódi működését. Számold be a napirendedbe azt, amivel nem lehet előre számolni – ha jól jön ki a lépés, egyszerűen csak marad némi extra időd a nap végére – de ez lesz a ritkább eset.

Iratkozz fel YouTube csatornákra!

blog

Virtuális asszisztens legyél vagy webdesigner?

Virtuális asszisztens legyél vagy webdesigner?

2024. február 01.

Mindkettő fantasztikus lehetőség arra, hogy elhagyd a hagyományos kereteket, mint szoros, rugalmatlan munkaidő, helyhez kötöttség vagy akár a bérplafon. Egy ponton találkozik is a két munkakör, ahol a grafikai munka már az asszisztenciába hajlik – designerként is végezhetsz weboldal adminisztrációt, közösségi média tartalom készítést vagy felügyeletet és virtuális asszisztensként is sokszor találkozni már-már tervezői munkába […]

Tovább a cikkre
Secured By miniOrange