Barion Pixel
Ez itt a lifelong learning

Sosem tudhatsz eleget!

Blog

Rendezzük a sorokat!

2017. augusztus 23. | Dörnyei Barbara

# # # # # # # #

Egyik legutóbbi munkám során belefutottam néhány olyan betűtípusba, ami “gyárilag” nem volt igazán tökéletesen beállítva és a normálisnál kicsit többet kellett igazgatnom, hogy szép, rendezett és nem utolsó sorban jól olvasható szöveget kapjak.

Vegyük sorra, hogy mire kell figyelnünk ilyen szempontból.

A spacing, vagyis köz

Az egyes karakterek és a szavak között található távolságot közöknek nevezzük, pontosabban karakterköznek és szóköznek. A karakterek közötti távolságot általában a fontkészlet készítője állítja be és függ a fontmérettől. Ennek oka, hogy a kisebb betűméret nagyobb közöket, a nagyobb méret pedig arányaiban kisebb közöket kíván meg, ahhoz, hogy a szöveg jól olvasható legyen.

A kerning

Nyilván millió féle betűtípusból válogathatunk és ezek formában nagyon különböznek egymástól. Ez gyakran vezet bizonyos betűpárok esetén problémához a közöket illetően. (Itt kell megemlítenem, hogy a karakterek szélessége alapján kétféle típust különböztetünk meg. Lehetnek különböző, illetve állandó szélességűek. Utóbbiakat monospace típusnak nevezzük, azt jelenti, hogy a készletben minden egyes karakter szélessége ugyanakkora.) Az eltérő karakterszélesség által okozott, karakterköz problémára jelent megoldást a kerning. A kerning az a folyamat, aminek során a karakterközöket igazítjuk, abban az esetben, ha a karakterek nem egyforma szélességűek. Mégpedig úgy, hogy a végeredmény szép és kiegyensúlyozott legyen.

 

Ha a karaktereket rendbe tettük, akkor vessünk egy pillantást az összképre is. Vegyük például ezt a szöveget itt, amit csak gépeltem, de még semmilyen formázást, igazítást nem kapott.

 

 

Rögtön látszik, hogy az egész nagyon zsúfolt, a sorok túlságosan közel vannak egymáshoz, amitől nehezebben olvasható, ha több oldalon kéne ezt olvasni, az igencsak megviselné a szemet. Érdemes tehát kicsit szellősebbé tenni a sorokat, és máris egy tetszetősebb képet kapunk. A megfelelő sortávolság azért fontos, mert bizonyos típusoknál a sorokban a magasabb karakterek, akár egymásra is lóghatnak, ezzel szinte lehetetlen lesz normálisan elolvasni.

Nézzük milyen is lett a fenti szöveg, miután kicsit növeltem a sortávokat és kicsit lazítottam a karakter közökön is. Nyilván lehet ezt még egyéni igények alapján tovább is igazgatni, de ez az eredmény már egy sokkal áttekinthetőbb, könnyebben olvasható szöveg.

 

 

Ezekre tehát a weben is figyelni kell, már csak azért is, mert a legtöbben mobil eszközön neteznek, ott pedig a kisebb képernyőméret miatt nagyon nem mindegy, hogy milyen szöveggel találja szemben magát az ember.

Iratkozz fel YouTube csatornákra!

blog

Virtuális asszisztens legyél vagy webdesigner?

Virtuális asszisztens legyél vagy webdesigner?

2024. február 01.

Mindkettő fantasztikus lehetőség arra, hogy elhagyd a hagyományos kereteket, mint szoros, rugalmatlan munkaidő, helyhez kötöttség vagy akár a bérplafon. Egy ponton találkozik is a két munkakör, ahol a grafikai munka már az asszisztenciába hajlik – designerként is végezhetsz weboldal adminisztrációt, közösségi média tartalom készítést vagy felügyeletet és virtuális asszisztensként is sokszor találkozni már-már tervezői munkába […]

Tovább a cikkre
Secured By miniOrange