Barion Pixel
Ez itt a lifelong learning

Sosem tudhatsz eleget!

Blog

Segédlet

Passage Ranking – A Google, mint műkritikus

2021. május 13. | Bognár Péter

# # # # #

Megint SEO és megint a Google. Nemrég írtam az oldalak teljesítményét új szempontokból is értékelő Page Experience Indexről, ami az ajtónkon dörömböl, hiszen már júniustól elkezdődik és nyár végére fog befejeződni a bevezetése a teljes világpiacon. Az az újítás, amiről most írok, Passage Ranking, azaz szócikk- avagy bekezdésértékelés névre hallgat, és már februári indulással elkezdett megjelenni az angol nyelvű régiókban (először az amerikai, aztán az egyéb területeken), azt követően pedig, – ki tudja mikor, – minden nyelvterületre ki fog terjedni.

A Passage Ranking működése

A Passage Ranking lényege, hogy a Google algoritmusai és mesterséges intelligenciája talált egy olyan módszert, amivel reményeik szerint most már igazán bele tudnak olvasni a megvizsgált oldalakon található szövegbe, és el tudják dönteni, miről szólnak az egyes alszekciók, bekezdések is, valamint ki képesek értékelni, mennyire értékes az ott található információ a keresgélő felhasználó szemszögéből. Persze az magában, hogy a keresőóriás beleolvas a kártyáinkba, nem új hír, hiszen eddig is értékelte a az oldalakat tartalmi szempontból, és keresőbe beírt kérdéseinkre adott, kiemelt idézetként megjelenő rövid válaszok is mutatják, hogy igyekszik az olvasott információkat értelmezni és a keresőszavakkal összekötni. (Az algoritmus egy elhíresült jópofa ballépése, hogy a “population of Mars” kérdésre a Google rávágja, hogy 3 milliárd, mivel szegény robot nem jött rá, hogy bármilyen sok klikket is kap, A Térség című sci-fi sorozat wikije fikcionális információkkal van tele.)

Az újdonság tehát az, hogy az algoritmus már nem csak az oldal fő témáját határozza meg, hanem rendesen végigolvassa az egész anyagot, és megnézi magának, nem szerepel-e a leírtak között olyan infó, ami esetleg specifikusabb kérdéseket válaszol meg. Ahogy a Seobility cikke is írja, ha van egy oldalad, ahol a kávéfőzés rejtelmeiről írsz, és egy-egy bekezdésben részletezed az eszpresszó, capuccino, mochaccino, stb. készítésének trükkjeit és módszereit, azt eddig az algoritmus egyszerűen a “kávéfőzés” vagy “kávé receptek” kategóriába sorolta be. A frissítés után viszont ugyanez az oldal már meg fog jelenni a “capuccino készítés”, “eszpresszó főzés”, és ehhez hasonló kulcsszavak keresési találatai között is, pedig korábban ott csak azok az oldalak merültek fel, amelyeket az általános SEO irányelveket észben tartva gondosan külön oldalakon helyeztek el a wedbdesignerek vagy tartalomkészítők.

Kell-e ezzel foglalkoznom?

Igen és nem. Egyrészt, mint minden Google frissítés, ebben is megvan a potenciál, hogy felkavarja az állóvizet, és a már futó, jól megválogatott oldalunkat néhány hellyel hátrébb dobja, ha Big G hirtelen talál még néhány témába vágó információdús bekezdést. A Google előrejelzése szerint a változtatás a keresések kb. 7%-át fogja érinteni, ami nem kevés – ugyanakkor az amerikai zónában, ahol már február 15-e óta tudjuk, hogy éles a frissítés, nem számoltak be horrorisztikus kilengésekről (bár egyes SEO szakemberek szerint érezhető volt a változás).

Ha most dolgozol új oldal tervezésén, akár mint webdesigner, akár mint SEO-szakértő, végső soron nyugodtan ragaszkodhatsz a korábbi elvekhez és tagolhatod tovább az információt “hülyebiztos” módon a korábbi algoritmus szájíze szerint – a lényeg az, hogy jól megírt, információban gazdag, modern, jól olvasható oldalaid legyenek – és persze betartsd a korábbi SEO szempontból fontos alapelveket, mint az érthető, de nem túl hosszú URL-ek, a title tagek és meta leírás hozzáadása.

Iratkozz fel YouTube csatornákra!

blog

Virtuális asszisztens legyél vagy webdesigner?

Virtuális asszisztens legyél vagy webdesigner?

2024. február 01.

Mindkettő fantasztikus lehetőség arra, hogy elhagyd a hagyományos kereteket, mint szoros, rugalmatlan munkaidő, helyhez kötöttség vagy akár a bérplafon. Egy ponton találkozik is a két munkakör, ahol a grafikai munka már az asszisztenciába hajlik – designerként is végezhetsz weboldal adminisztrációt, közösségi média tartalom készítést vagy felügyeletet és virtuális asszisztensként is sokszor találkozni már-már tervezői munkába […]

Tovább a cikkre
Secured By miniOrange