2021. március 03. Blog, Inspiráció
A koronavírus-helyzet gyökeresen átalakította az életünket, a világ sokal szűkebb lett körülöttünk, – otthon kucorgunk már ki tudja, mióta, sokunk élete a számítógép és a kávéfőző közötti pár méter távolságra húzódott össze. Szinte lehetetlenné vált elutazni otthonról, pedig az utazás minden kreatív területen dolgozó ember, így a designer egyik legnagyobb barátja – kiszellőzteti az elmét, új színekkel, képekkel, hangulatokkal tölt fel.
Ugyanakkor a vírus okozta lépéskényszer paradox módon egyszerre tágabbá is tette a világunkat, a virtuális térben egyre inkább elmondható, hogy minden és mindenki csak egy klikk távolságra van, legyen a szomszéd utcában vagy akár egy másik kontinensen.
Inspirációra, élményekre tehát mindig szomjazunk, minden projekthez kellhetnek a friss ötletek. Az összes kreatívon hatalmas a nyomás, hogy minden weblaphoz, logótervhez, vizuális arculathoz új, friss ötletekkel álljon elő, megtalálja azokat a színeket, formákat, amiben az ügyfél üzenete a legjobban érvényesül. De ha már színekről, formákról beszélünk, mi is lehetne inspirálóbb, mint meglátogatni a világ legszebb múzeumait és elmélyülni a leghíresebb műalkotásokban, vagy éppen kevésbé ismert alkotók remekeiben? Nagy szerencsénkre a lehetőség nagyon sok esetben könnyen elérhető: egyfelől számos világhírű intézmény tett elérhetővé virtuális túrákat vagy tárlatvezetéseket a honlapján, másfelől a Google Arts & Culture projektje már hosszú évek óta működik és gyűjti egybe a fantasztikus részletességgel digitalizált műalkotásokat a világ minden tájáról – esetenként pedig maguk a kiállítóterek is virtuálisan bejárhatóak.
Kezdetnek mindjárt itt van a British Museum és a Google csodás online projektje, ahol egy fantasztikus hangulatú, WebGL alapú interaktív, animált oldalon vizsgálhatunk meg műtárgyakat mind az öt földrészről.
A holland művészet fellegvárát Street View nézetben szabadon be is barangolhatjuk.
Firenze büszkesége több százezer digitalizált képet kínál, de Hypervisions fedőnév alatt külön tematikus gyűjteményeket is megtekinthetünk, vagy 3d-ben bejárhatjuk például a Buontalenti Grottót is.
Izgalmas virtuális sétát tehetünk a Sao Paoloi MASP-ban, ahol a festmények nem a falakon, hanem a kiállítótér közepén várják a látogatókat.
A Melbourne-i nemzeti múzeum is csodás virtuális sétákat tett elérhetővé a honlapján
Itt is 3D-ben bejárhatunk számos csodálatos helyszínt, köztük a Sixtusi kápolnát is.
A berlini Bauhaus múzeum ravaszul az átépítést választotta a lezárások helyett, de a gyűjtemény egy része megtekinthető online is. A honlap sajnos csak németül hajlandó szólni hozzánk, de a képek és a tárgyak szerencsére minden nyelven beszélnek.
Frida Kahlo kultusza – érthető módon – kicsit sem csökken, de talán nem tudtátok, hogy a házat, ahol egész életét töltötte, szintén bármikor besétálhatjátok.
Szintén Amszterdam, a Van Gogh Múzeum a Youtube-ra feltöltött csodás 4K-s videós sétákkal vezet körbe a termeiben.
Sajnos egyes létező attrakciók nem érhetőek el, mind a Louvre, mind a Picasso Múzeum virtuális túrái Flash-alapúak voltak, és még nem sikerült felújítani őket. Cserébe viszont a Louvre elérhetővé tett néhány hiper-közeli felvételt egyes híresebb darabjáról, köztük persze a Mona Lisával.
Persze, az élmény soha nem lehet ugyanaz, ha csak a képernyőn keresztül járhatjuk be a termeket vagy vizsgálhatjuk meg a képek minden apró ecsetvonását, de azért nem utolsó élmény egy bögre habos kakaóval a kezünkben elmerülni a színek, formák világában – akár az esti Netflix helyett, egyszer-egyszer a héten igazán belefér. Ki tudja, talán hirtelen bevillan az a színkombináció vagy motívum, amivel az aktuális arculattervedet igazán egyénivé teheted!