Barion Pixel
Ez itt a lifelong learning

Sosem tudhatsz eleget!

Blog

Segédlet

Ingyenes Photoshop alapozó leckék – Photoshop ecsetek készítése

2015. január 10. | Tóth Zsuzsanna

# # # # #

Megmutatom neked az egyik legnépszerűbb PS kiegészítő, az ecsetek (brushok) elkészítését, és használatát. Aztán persze azt is, hogyan tudod a máshonnan letöltötteket használni – de minek letöltögetni, ha ezentúl bármit használhatsz ecsetként?

Azt írtam a Photoshop actionök kapcsán, hogy imádni fogod! Nos, az ecseteket még jobban! Emlékszem, amikor én tanulgattam a magam szakállára a PS-t, az ecsetekkel tudtam először valami igazán mutatósat létrehozni! Mert nem csak a maszkolásban hasznosak, hanem alkotni is lehet velük!
Mik azok az ecsetek (Brushes)?
Ecset bármiről lehet, és kb. úgy működik mint a krumplinyomda. Emlékszel rá gyerekkorodból?
Krumpliból anyukád, vagy az óvonéni kivágott formákat, festékbe mártottad, és lehetett alkotni, vagy elefántot nyomni Pistike orrára. Ha nem tudod hogyan készül olvasd el a Kreatív Anyabanya oldalán, kisgyerekkel jó móka egy délutánra!
Ugyanígy működik ez a Photoshopban is. Először azt mutatom meg, hogy Te hogyan készíthetsz ilyen ecseteket, aztán jöhet csak a letöltés! Tudod, az a Tiéd, amit Te készítesz!
Fogj egy falevelet!
Az a legjobb, ha szépen kibattyogsz a kertbe, vagy az utcára, és onnan kölcsönkérsz egyet valamelyik fától oktatási célokra. Ezt fotózd le, vagy ha van rá módod szkenneld be, úgy fehér hátteret kapsz. Ezzel a módszerrel (gyűrött papírok, madártollak, madzagok, termések stb.) egy csomó ecsetnekvalót tudsz saját magad elkészíteni!
De ha nincs a közeledben egy fa sem, akkor a Googletől kérj egyet ugyanerre a célra. Most én is ezt tettem – jó cifrásat választottam a hatás kedvéért!
Ha megvan a levél, szabadítsd meg a hátterétől a már ismert eljárások valamelyikével.
cifras
History panelről még nem meséltem. Ő is jó barátod lesz, a segítségével könnyen vissza tudod vonni a műveleteket, ha mégsem kellenek, szépen vissza lehet lépegetni rajta (alapból 99 műveletig vonható vissza, a Beállításokban ez változtatható – de ha túl magasra teszed, túl sok memóriát fogyaszt)
history
Ha nem akarsz még 99-et sem hagyni, mert nem bírja a géped, akkor vedd le húszra, és megmutatom, hogy játssz vele, hogy mégis jó legyen:
etalon
Az első, kiinduló képhez bármikor vissza tudsz térni, csak kattints rá, és visszaáll eredeti állapotába! Ha mondjuk kész vagy egy kinyírással, verejtékesen körbevágtál valamit, akkor tegyél be oda egy ilyen jelet, és akkor arra az állapotra később is vissza tudsz ugrani, ha később elrontanád!
Vigyázat!!! A History panel bezáráskor nem mentődik el, azaz a .psd nem tartalmazza. Tehát csak addig áll ez, amígy egy műveleti sor tart, utána újat nyit, ha újra kinyitod a fájlt! Munka közben viszont gyakran mentsd el a munkád, ha kell akkor több verzióban levelkivagas01.psd, levelkivagas02.psd, stb.
Arra is ügyelj ne mentsd rá a másikra!
Vissza a levélhez! Hogy lesz ebből ecset?
Keresd meg az Edit / Define Brush Preset parancsot, és nyomd meg, hogy OK:
define
Most menj vissza a kivágott leveledhez, az eszköztáron keresd meg az Ecset (Brush) ikont, és nyomd meg. Majd a leveleden állvan nyomj egy jobb klikket. Ekkor egy kis doboz nyílik ki, benne az ecsetekkel. Ilyen ecsettel húzom én is a “bájos, és finom” piros nyilaimat is a képekre, de neked most a legutolsó kell, ott találod meg a saját leveled. A szám alatta a kép méretére utal. Ez kb. optimális, webdesignhoz később nagyobb képekből is érdemes ecsetet gyártani, ha háttereken nyomkodod őket, de túl sok, túl nagy ecset a Photoshopot jelentősen lassíthatja.
ecset3
Menj rá a levél alakú ecsetre, és ekkor egy levél alakú kijelölésszerűséget látsz majd. Most jön a krumplinyomda. Nyiss egy új réteget, és nyomd oda a vadiúj ecseted! Ha szeretnél a színén változtatni, akkor így teheted meg:
szinek555
Nyomj még egymásra pár darabot, különböző színekben, változtasd meg a levél méretét, vagy adj a rétegnek egy Blendinget, illetve próbálj más ecsetekkel is nyomdázni rá, én valami ilyet kaptam végül.
levelek
Látod, egy leveled volt, és máris összekrumplinyomdáztál egy komplett képet. Mire jó ez? Hát, bármire. A designerek nagyon-nagyon gyakran használnak ecseteket!
Ennek az oldalnak a nagyon látványos háttere mindössze pár ecset – festéknyomból, leszakadt tapétából tudsz ilyet gyártani Te is!
A madaras részt is már meg tudod csinálni, csak egy olyan kép kell, amiben egy madárraj repül, és kivágni, ecsetté alakítani! Használd a fantáziád, és lásd meg mindenben az ecsetet!
És most, hogy már magad is tudsz ilyen szépségeket…
Megmutatom, hogy honnan lehet őket beszerezni, és a beszerzetteket hogyan tudod bepasszintani az ecsetek közé.
Ha beírod a keresőbe, hogy Photoshop brushes, akkor életed végéig lapozgathatod, akkor sem érsz a végére.
Nagyjából 13 700 000 találat pillanatnyilag…
devi
A DeviantArt is tömve van ecsetekkel, én most ott garázdálkodom. Fent beírod a keresőbe, hogy brush, vagy brushes, és tedd vissza az állad.
Mivel az a generáció használja, amelyik túl sok Alkonytot néz, így tömve van dark cuccokkal – mint koponyák, halálfejek, temető, angyalszárny, pókháló stb. De ha beljebb túrsz, egész jókat ki lehet fogni mindenféle témában.
Ezt a cukorfalat készletet néztem ki állatorvosi lónak.
brushes_set_02_by_awesomestyle
Jobb oldalon megtalálod a Download linket, amely egy .abr fájlt fog letölteni neked.
dabr
A letöltött .abr fájlt kell behívni a PS-be. Ehhez nyisd meg a Photoshopban az Edit / Preset / Preset manager menüt, ami egy ilyen kis ablakot fog feldobni. Láthatod már benne a faleveledet, a Load gombbal pedig be tudod hívni a letöltött fájlt, ami szépen hozzáadódik az ecsetekhez, több féle ecsetként.
preset
Az ecseteidből amúgy Te is tudsz ilyen szetteket készíteni, csak jelöld ki itt a Preset managerben azokat amikből szettet akarsz, és nyomd meg a Save Set gombot. Akár Te is tolhatod fel őket a Deviantartra vagy nyithatsz egy ecsetblogot.
A betöltött ecseteket aztán ugyanúgy tudod használni, ahogy a falevelesnél megtanultad! Jó krumplinyomdázást!
Iratkozz fel YouTube csatornákra!

blog

Virtuális asszisztens legyél vagy webdesigner?

Virtuális asszisztens legyél vagy webdesigner?

2024. február 01.

Mindkettő fantasztikus lehetőség arra, hogy elhagyd a hagyományos kereteket, mint szoros, rugalmatlan munkaidő, helyhez kötöttség vagy akár a bérplafon. Egy ponton találkozik is a két munkakör, ahol a grafikai munka már az asszisztenciába hajlik – designerként is végezhetsz weboldal adminisztrációt, közösségi média tartalom készítést vagy felügyeletet és virtuális asszisztensként is sokszor találkozni már-már tervezői munkába […]

Tovább a cikkre
Secured By miniOrange