Barion Pixel
Ez itt a lifelong learning

Sosem tudhatsz eleget!

Blog

Segédlet

Ideális dimenziók – képméretek a webdesignban

2021. május 31. | Bognár Péter

# # # #

A web története ugyan a hipertexttel kezdődött, de alapvetően ez egy grafikus médium, és a legfontosabb eleme a tartalomnak mindig a fotó vagy grafika (úgy is mondhatnánk, a webdesign folyamat nagy része annak eldöntése, hogyan helyezzük el a képeket az oldalon). Egy nemrég végzett felmérés szerint a webes adatforgalom 21%-a grafika, de ha figyelembe vesszük, hogy emellett 60% videó, ami egy kicsit más világ, akkor azt láthatjuk, hogy lényegében a teljes az adatforgalom több, mint felét a képek teszik ki.

A képeinknek nem csak csinosnak kell lenni és persze illeszkedni a design általános vizualitásába, szellemiségébe, de az is fontos, hogy milyen méretben jelenítjük meg őket. A méret egyfelől persze azt jelenti, az oldal megjelenítésekor hányszor hány pixel lesz a kép mérete – ez manapság már nincsen fix számokban lekódolva, a reszponzív webdesign korában a kép méretezése a designban azt jelenti, a weboldalt megjelenítő ablakban milyen szélességben jelenik meg ugyanaz a grafika. A fő kérdés az, hogy a lassan mozivászon-méretű monitorok és 4K-s felbontású mobilok korában milyen méretben érdemes feltölteni a képeinket, hogy megjelenítésben is jól nézzenek ki – de a szervert és a sávszélességet se terheljük túl.

Bár talán már evidensnek számít, nem lehet elégszer elismételni, hogy a képek fájlmérete kritikus része lehet az oldalad teljesítményének, és abszolút megéri beletenni azt a kis erőfeszítést, hogy feltöltés előtt optimalizáld a képeket, bármilyen csábító, hogy a Pixabayról lekapott 4928×3264 méretű képet egyszerűen feltöltsd minden extra macera nélkül. 

Kép: Pexels

Itt két fő dologról beszélünk. Az első a megfelelő képméret kiválasztása, azaz mi az a maximum pixelméret, aminél nagyobbat nem érdemes feltölteni. A második a méretre igazítás után a képek fájlméretének optimalizásása. Ha megoldottad, hogy az oldalad a modern képformátumokat is használni tudja, ezekbe érdemes átkonvertálnod a képeidet, de mivel ezek a megoldások máig elég nehézkesek, valószínűbb, hogy inkább egy klasszikus képkicsinyítő-szolgáltatást kell igénybe venned, mint pl. a TinyPNG-t

Ha WordPresst használsz, természetesen megint csak érdemes megfontolni, ne telepíts-e egy újabb plugint erre a feladatra, bőségesen lehet találni egyszerűbb és komplexebb képoptimalizációs bővítményeket.

Az ideális méretekre természetesen nincsenek fix, központ számok, egy néhány évvel ezelőtti lista ma már lehet, hogy szűkmarkúnak hat – a technika folyamatosan fejlődik és a töltési sebességek is (remélhetőleg) lassanként gyorsulnak az egész világon. Ezek a számok inkább javaslat-jellegűek, de nagyságrendileg segíthetnek eligazodni a pillanatnyi helyzetben.

Teljes képernyő

A teljes képernyő szélességű grafikákhoz a legtöbben a 2400-2500 körüli szélességet javasolják (a széles körben elterjedt monitorfelbontás 2560 képpont). Ezt tekinthetjük az abszolút maximumnak, ennél nagyobb méretben semmiképp nem érdemes feltölteni a képeidet. Ha teljes képernyős képet (Hero Image vagy hasonló nyitókép) tervezel, 1400-1600 pixel körüli magassággal számolj.

A kisebb méreteket ennek alapján már könnyen ki lehet számolni, a kép szélességét felezve – harmadolva – negyedelve megkapod a beillesztendő képek méreteit: 

  • Fél: 1250
  • Harmad: 825
  • Kétharmad: 1650
  • Negyed: 625

Valódi oldalszélesség

A tartalmi terület szélessége általában nem szalad ki a képernyő széléig, a teljes content area kitöltéséhez általában az 1650 képpont körüli szélesség javasolt, ennek szintén könnyen kimatekozhatjuk a kisebb egységeit:

  • Fél: 825
  • Harmad: 550
  • Kétharmad: 1100
  • Negyed: 412

A galériákban megjelenő képek esetében is érdemes magunknál maradni, hiába ugrik fel a kép overlayben vagy külön ablakban, ha nem muszáj, ne terheljük a sávszélességet 5000 pixeles fotókkal (persze, ha kifejezetten a nagyfelbontású képek letöltése a cél, ne rontsd le a felhasználók örömét, de az ilyesmit érdemes inkább külön letöltőgomb alá tenni). Ehhez a gyakorlottabbak az 1500 pixeles szélességet javasolják. 

Végezetül még gyakori fejfájást okoznak a közösségi médiába feltöltendő képek méretei, pontosabban képarányai. Ezek ugyan szinte napi szinten képesek változni, de a Mainstreethost írt egy remek összefoglalót, amiben az összes fontos képtípus jelenlegi állapotát megtalálhatod.

Iratkozz fel YouTube csatornákra!

blog

Virtuális asszisztens legyél vagy webdesigner?

Virtuális asszisztens legyél vagy webdesigner?

2024. február 01.

Mindkettő fantasztikus lehetőség arra, hogy elhagyd a hagyományos kereteket, mint szoros, rugalmatlan munkaidő, helyhez kötöttség vagy akár a bérplafon. Egy ponton találkozik is a két munkakör, ahol a grafikai munka már az asszisztenciába hajlik – designerként is végezhetsz weboldal adminisztrációt, közösségi média tartalom készítést vagy felügyeletet és virtuális asszisztensként is sokszor találkozni már-már tervezői munkába […]

Tovább a cikkre
Secured By miniOrange