A nyár nagy gyakorlata volt a tanulói csoportban a Napszív Klinika négy lépcsős, arculattól a weboldalig projekt. Sokan ilyenkor találkoznak először azzal, hogyan is épül fel egy teljes munkafolyamat. Minden esetben olyan projektleírást, vagyis briefet kapnak a hallgatók, amely a való életből táplálkozik, és akár holnap kaphatnak egy hasonló megkeresést. Mégis először egy védőhálóval próbálhatják ki magukat és tudásukat, hogy aztán már éles munkában kamatoztathatják ezt a tapasztalatot. A tapasztalat mellett egy portfólióba való munkát állítanak elő, elősegítve az kreatív pályán való elindulásukat.
Az első fázis egy hangulattábla készítése mindig, ami segít egy brief elolvasása után rendszerezni a gondolatokat és lefektetni egy vizuális irányvonalat. A tábla készülhet a tervezőnek saját célra, de az ügyféllel együttműködve elősegíti a közös gondolkodást.
Mivel ezt a fázist már a tanfolyam első pár leckéje után el lehet készíteni, nem meglepő, hogy 47 tanulótól találtam a projekt mappájában munkákat. Ezekből a legígéretesebbeket hoztam el a blogra, de túl nagy következetést a moodboardokból még nem érdemes levonni. Egy-egy munkához több ilyen tábla is készülhet, mire kikristályosodik az a stílus, amivel tovább lehet lépni az arculattervezésre.
A kiírás: Néhány jeles nőgyógyász és szülész orvos egy társaságot alkotott, és megfelelői befektetői körökkel karöltve szeretnék létrehozni az egyik legjobb hazai szülészeti magánkórházat. Azzal a céllal, hogy a modern orvosi technológiát és emberközelibb szülésélményt azoknak is elérhetőbbé tegyék, akik a piacon lévő klinikák árait sajnos nem tudják megfizetni.
A feladatban ennek a klinikának kellett hangulat táblát készíteni, arculatot adni, honlapot tervezni és készíteni.
A gyakorlat teljes kiírását elolvashatod itt.
A hangulattáblákat igazából elrontani nem lehet, hiszen egy érzést, egy hangulatot kell átadniuk, ehhez bárhogy elhelyezhető a tartalom, de mégis a legjobb, ha nem túl sűrű, könnyen átfordítható grafikára. Bővebben a Mi az a moodboard? című posztot ajánljuk.
Néhány hibát azért felsorolnék – a kimaradtak nem feltétlenül viselik ezeket, csak most nem kerültek bele a válogatásba.
- ahogy említtem, túl sűrű, túl sok kép van rajta, túl sok betűtípus, 5-nél több szín a palettán. A kevesebb több elvét itt is érdemes érvényesíteni, mert ha sok apró kép van, akkor nem igazán jön át a kívánt hangulat, inkább a Hol van Waldo? érzést lehet tapasztalni. Ez is persze gyakorlás kérdése.
- túl előrehaladott. Azaz már-már weboldal szerű, kész logóval. Egyszerűen nem kell még ennyi munkát beletenni ebbe a fázisba, mert egy mozdulattal végezheti a kukában és felesleges munkaórák. Az arculatra meg ennél sokkal több energiát kell szánni. Szóval nem kell kapkodni és átugrani a folyamatokat.
A következő lépcső az alapvető arculati elemek megalkotása: betűtípusok, színpaletták illetve a logó elkészítése. Ebben a fázisban azok tudtak résztvenni, akik már túl vannak a logótervezési leckéken, de így is 35 megoldás érkezett, amiből szintén 10-et válogattam össze:
Itt már jól látszik, hogy nagyon sokféle vonalon indultak el a tanulóink. A választott név nem véletlenül volt ilyen “nehéz”, mert a túl általános nevekkel a legnehezebb tervezni, anélkül, hogy újra feltalálnánk a kereket.
Néhány logónál az alapvető tervezési hibák sérültek pl. kis méretben vagy egy színben nem igazán működtek, pedig egy ilyen klinika mindent logóz, azaz a szóróanyagoktól a ruházaton át az óriásplakátokig egyaránt helyt kell állni a logónak és azonosíthatónak kell lennie a kórháznak.
A tervek többsége tartotta magát a kitételekhez, ami szintén nagyon fontos, hogy konkrét kikötéseket, kéréseket is figyelembe tudjanak venni, éles helyzetben sok ilyen akad.
Az arculat után a webdesign tervezés következett, ami ebben a gyakorlatban egy nehezített pálya volt, ugyanis eddig a gyakorlatok során mindig adtam egy váztervet a leendő honlaphoz, itt azonban magukra voltak utalva. Meglepően jól vették a tervezők ezt az akadályt, 18 terv született.
Néhány terv csak azért csúszott el, mert nem fókuszált eléggé a célra, mégpedig a nyílt napra való feliratkozásra. A tervezés után a megvalósítási szakasz a legnehezebb. Itt egyaránt mindenkit szeretnék megdícsérni, akárhogyan is sikerült a lekódolt weboldal, mert tudom jól, hogy sokan a határaikat is túlfeszítették, többet belerakva, éjszakánként a megoldást kutatva – mint ami a tudásuk volt. De ez egy ilyen sport!
Az biztos, hogy rengeteget tanultak belőle, ahogy az is, hogy most már másképp csinálnák! De pont ez a gyakorlat lényege!
Íme a weboldalak:
Somorjai Judit:
http://www.somorjaijudit.nhely.hu/owt/napsziv/
Az igazításon még lehetne dolgozni, itt-ott csúszkál, de ez már csak néhány munkaóra. A szöveges részeket még CSS-el lehetne szebben tördelni, most még kicsit nyersek, illetve ahol kép, ott szövegként megjeleníteni. A következő már biztosan így lesz, gratulálok!
Csepeli Andrea:
http://www.csepeliandrea.infora.hu/napsziv/
Itt is a tipográfia még nem elég kiforrott, nyers, de nagyrészt pontos. Itt hiányzik nagyon a nyitóról a nyílt nap felhívása, hatalmas funkció nélküli a fejléc, de megcsináltad, ez most a legfontosabb! Ügyes!
Hennel Mariann:
http://www.hennelmariann.nhely.hu/napszivklinika/
A weboldal áll a lábán, a fejléckép kitöltése és maszkolása nem a legszebb, illetve a színpalettát lehetne módosítani. Szerkezetileg igazán szép munka!
Aszódi-Schäffer Adrienn:
http://www.aszodi.nhely.hu/napsziv/
Kiváló munka, egyedül a mobilon a betűméretekre kellene odafigyelni, most túl aprók.
Oswald Júlia:
https://oswaldjulia.hu/napsziv/
Júlia nem először vesz részt ilyen gyakorlaton, és ez meg is látszik az eredményen. Jól összerakott landing, de a reszponzivitáson lenne még mit csiszolni.
Rózsa Kitti:
http://www.napszivklinika.soulfit.hu/
Elcsúszások itt is vannak, a fejlécben kicsit finomabban kellene megjeleníteni a kiírást, most elég brutálisra sikerült, de az oldal többi része jól strutúrált!
Bartha Vica:
http://webenart.hu/napszivklinika/
A call to action itt is hajtás alá került, a logónak nem kell ennyi hely, a feliratkozás a legfontosabb! A többi része szépen összerakott, a csomagajánlatok különösen tetszenek. A formra nem kell ennyi mező, túl direkt, elég ha néhány adatot bekérünk, nagyobb a kitöltési hajlandóság, a többit majd ha megjelentek a nyílt napon! Remek munka!
Schmidt Anita:
http://www.schmidtanita.nhely.hu/
A betűméretek a töréspontoknál még nem az igaziak, illetve több helyen kilóg a lekerekítések miatt, de aki ilyet tervez, az számol ezzel. Az összkép remek, még pár munkaórát bele kellene rakni, de gratulálok, hogy összeraktad!
Összegzés:
Eredményes gyakorlatnak könyvelhetem el ezt a projektet, mert sok szép arculat és honlapterv született.
Kik a legjobbak?
Aszódi-Schäffer Adriennt és Schmidt Anitát szeretném kiemelni, aki a gyakorlat minden lépcsőjén azonos színvonalon teljesített!
Somorjai Juditot, Hennel Mariannt, Rózsa Kittit és Bartha Vicát szintén szeretném megdícsérni a gyakorlatban nyújtott teljesítményéért!
Ők hatan egy-egy OWT webdesign vázlatfüzettel lettek gazdagabbak, de legfőképpen egy remek referenciával, ami máris mehet a portfólióba, közösségi oldalakra!
Szeretnék mindenkinek gratulálni, aki akárcsak az első lépcsőt is beküldte, mert tudom, hogy ha szorgalmas, néhány gyakorlat múlva ő lesz az, akit kiemelek! De ezek a gyakorlatok elsősorban nem arról szólnak, hogy ki nyer, nyer-e valaki. Az nyer, aki csinálja őket, aki közben tanul!