Barion Pixel
Ez itt a lifelong learning

Sosem tudhatsz eleget!

Blog

Üzlet

Chanel vs. Huawei: jobb, ha vigyázol a logóddal

2021. április 26. | Bognár Péter

# # #

A múlt hét egyik nagy híre volt a tech-világban, hogy a Huawei megnyerte a Chanel ellene indított perét. A sztori persze márt csak azért is izgalmas, mert a divatcégek ritkán jelennek meg a tech-szféra hírei között, két ilyen óriás egymásnak feszülése pedig mindig érdekes az olvasóknak. Az ügy minket konkrétabban azért is érdekelhet, mert a vita a logók körül zajlott, ennek pedig egy, a Chanelhez hasonló luxusmárka esetében a fele sem tréfa: egy divatbrandben a logo maga a márka lelke, a branding és a megjelenés szerves, messziről felismerhető eleme. Érthető tehát, hogy az ilyen cégek ügyvédei árgus szemekkel figyelik a piacot, és igyekeznek minél hamarabb odacsapni, ha valami gyanús mozgolódást látnak.

A pert ennek a gyakorlatnak megfelelően a Chanel indította még 2017-ben, amikor a Huawei Technologies az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatalánál egy új logót akart bejegyezteteni: egyszerű vonalrajz, mely egy körben két, függőlegesen egymásba csatlakozó fél láncszemből rajzolja ki a márkanév H-betűjét. A Chanel képviselői nagyon gyorsan megtámadták a designt, jelezve hogy az ő ízlésük szerint ez túlságosan közel van az ő logójuk külsejéhez, főleg, ha elfordítjuk 90 fokkal.

Forrás: BBC

A keresetet most már másodszor lőtték le, első ízben 2019-ben a Szellemi Tulajdoni Hivatal dobta vissza a panaszt, ezután vitte a Chanel perre a kérdést, az Európai Unió Bírósága luxemburgban pedig most zárta le a vitát részéről azzal, hogy szerintük annyira nem hasonlít, pontosabban “a vizuális jellegzetességeik közötti különbség túlságosan jelentős”, rámutatva, hogy nem érvényes úgy összehasonlítani a két logót, hogy közben elforgatjuk valamelyiket. A Chanelnek még van lehetősége a fellebbezésre, meglátjuk, kíván-e élni vele.  

A sztori örvén érdemes elgondolkodni azon, mire érdemes odafigyelni egy logó megtervezésekor, és hogy vajon mennyi esélye lehetett a Huawei designereinek, hogy előre lássák ezt a csapdát – akár nyertek, akár nem, negyedik éve húzódik a jogi hercehurca.

A másik kérdés, hogy vajon mennyire volt igaza a divatmárkának a támadásban. Az általános vélekedés, hogy talán sikerült kicsit túltolni a biciklit az ügyben, hiszen a két cég a Chanel fülhallgatóin kívül nagyjából sehol nem mozog hasonló területen. Arra nem sikerült fényt derítenem, pontosan mi a célja a Huaweinek a vitatott új logóval – egy nagyobb rebranding terv része lenne, vagy valami kisebb részleget szeretnének ezzel megkülönböztetni – de akármire is szánták a láncos logót, ha a Chanel nem viszi tovább az ügyet, végre belekezdhetnek. 

Iratkozz fel YouTube csatornákra!

blog

Virtuális asszisztens legyél vagy webdesigner?

Virtuális asszisztens legyél vagy webdesigner?

2024. február 01.

Mindkettő fantasztikus lehetőség arra, hogy elhagyd a hagyományos kereteket, mint szoros, rugalmatlan munkaidő, helyhez kötöttség vagy akár a bérplafon. Egy ponton találkozik is a két munkakör, ahol a grafikai munka már az asszisztenciába hajlik – designerként is végezhetsz weboldal adminisztrációt, közösségi média tartalom készítést vagy felügyeletet és virtuális asszisztensként is sokszor találkozni már-már tervezői munkába […]

Tovább a cikkre
Secured By miniOrange