Barion Pixel
Ez itt a lifelong learning

Sosem tudhatsz eleget!

Blog

Betűméretek, fogalmak a webdesignban

2017. szeptember 04. | Dörnyei Barbara

# # # # # # # #

Ahogy egyre több eszközt használunk a neten való barangolásra, úgy válik a betűméretek kérdése egyre bonyolultabbá. A mobil eszközök megjelenése előtt viszonylag egyszerű volt a képlet, de a különböző képernyőméretek megjelenésével már sokkal rugalmasabb megoldásra van szükség, nem elég egy méretben gondolkodni.

Kezdjük a kályhától és nézzük meg, hogy milyen mértékegységeket használhatunk a betűméretekhez.

A legismertebb mértékegység a betűméretek meghatározására a pont vagy pt, amit leginkább nyomtatásban használnak. Az pont egy fizikai mértékegység, egy inch kivétel nélkül, mindig 72 pontból áll. Nyomtatásban a jól olvasható folyószöveg leggyakrabban 12 pont vagyis 12pt méretű.

A képernyőn azonban egy másik mértékegységet használunk, ez pedig nem más, mint a pixel, vagy magyarul képpont. A pixel az a legkisebb egység amit a képernyő még meg tud jeleníteni. A pixel mérete azonban nem állandó, függ a képernyő fizikai méretétől és felbontásától is. A képernyőn tehát általában a pixel méretezést használjuk, mert sokkal pontosabb, ha a betűméretet pixelben adjuk meg, mintha pontban tennénk. Hiszen minden másnak is pixelben tudjuk a méretet, a képernyőét is. Így a pt mértéket hagyjuk meg a nyomtatásra készülő anyagoknak, de a webtervezésnél inkább használjuk a px mértékegységet.

Van azonban még egy mértékegység, ami ismerős lehet, ez pedig az em. Az em leginkább már akkor kerül szóba amikor készül a css. Az em-et definiálni nem egyszerű, de azért megpróbálom érthetően leírni. Az em nem is annyira mértékegység, hanem inkább egy arányszám. Tehát például a weboldalon 1 em egyenlő a szóban forgó elem fontméretével. Vagyis ha a font 16px méretű akkor 1em=16px. Ez a 16px az a méret egyébként éppen az, amit a böngészők alapértelmezetten is használnak, ha nem állítunk be mást. Ennek alapján tehát az az elem aminek fontmérete 32px, az 2em méretű, illetve a 24px pedig 1,5em méretű és így tovább.

A különböző fontok méretei több szempontból is különböznek, ezért van például az, hogy az ugyanakkora pont méretű betűk mégis más méretűnek tűnnek. Itt kell megismerkednünk még egy fontos fogalommal, az x-magassággal. Az x-magasság a középvonal és az alapvonal közti távolság, a nevét pedig onnan kapta, hogy általában megegyezik az x betű magasságával. Az alábbi képen néhány gyakrabban használt fontot válogattam ki, mindegyiket 24pt méretben. Jól látszik, hogy az x-magasság ugyanakkora fontméret esetében mennyire eltérő lehet.

Arra vonatkozóan, hogy milyen méreteket használjunk a weboldalon, nincs egyértelmű, fekete-fehér válasz, ugyanis a különböző eszközökön más felbontás mellett más betűméret fog jól működni. Arról nem is szólva, hogy minden eszköznél más a nézőtávolság is.

A következő posztomban összefoglalom, hogy körülbelül mik azok a méretek amik még viszonylag jól működnek az egyes eszközökön.

 

Iratkozz fel YouTube csatornákra!

blog

Virtuális asszisztens legyél vagy webdesigner?

Virtuális asszisztens legyél vagy webdesigner?

2024. február 01.

Mindkettő fantasztikus lehetőség arra, hogy elhagyd a hagyományos kereteket, mint szoros, rugalmatlan munkaidő, helyhez kötöttség vagy akár a bérplafon. Egy ponton találkozik is a két munkakör, ahol a grafikai munka már az asszisztenciába hajlik – designerként is végezhetsz weboldal adminisztrációt, közösségi média tartalom készítést vagy felügyeletet és virtuális asszisztensként is sokszor találkozni már-már tervezői munkába […]

Tovább a cikkre
Secured By miniOrange