Barion Pixel
Ez itt a lifelong learning

Sosem tudhatsz eleget!

Blog

Segédlet

A mikro-interakciók legfontosabb formái

2021. június 01. | Bognár Péter

# # # # # #

A mikro-interakciók lényegéről nem olyan régen írtam már egy cikket ide, a blogra. A mikro-interakció a modern webdesignban a fűszer, amit okosan adagolva fel tudunk dobni minden oldalt és felhasználói interfészt – ez az, ami a weboldalt a használhatóságból élménnyé teszi.

Mikro-interakció minden olyan kis mozzanat, visszajelzés, a szigorú funkcionalitáson túllépő UX elem, ami hozzátesz valamit az oldal használhatóságához. Ugyan ezek az elemek nagyon sok esetben maguktól értetődőek (“hiszen ezt így szoktuk csinálni, persze, hogy pl. ha fölé visszük az egeret, valahogy reagál a klikkelhető objektum, így néz ki jól”), de nem árt, ha tudatosítjuk magunkban ezeknek a kis extráknak a mibenlétét, ugyanis így céltudatosabban tudjuk megtervezni a készülő designjainkat.

Forrás: Dribbble

Sok designer szerint a mikro-interakciók hangsúlyossá válása egy új design trend, az emberközpontú (human-centric) design egyik fontos eleme. Az emberközpontú designt megkülönbözteti a korábban elterjedt felhasználóközpontú szemlélettől, hogy nem pusztán a funkciókra és a piaci célokra összpontosít, amelyeknek a felhasználó is egy hangsúlyos eleme, itt ugyanis a felhasználó a rendszer létezésének a célja. 

A legfontosabb feladatok, amire mikro-interakciókat használhatunk

A rendszer állapotának megjelenítése

Forrás: Dribbble

Minden UX egyik legfontosabb funkciója, hogy a felhasználó képben legyen, azaz mindig tudja, hogy pontosan mi történik. Ugyanakkor túlterhelni sem lehet szegényt egy műszerfalnyi fölösleges információval, hasznosabbak ennél a különböző finom visszajelzések, és az animált vagy egyéb effektusokkal feldobott állapotjelzők (pl. egy feltöltési százalékmutató).

Változások, változtatások kiemelése

Forrás: Dribbble

Az interakcióra képes elemknek jól felismerhetőnek kell lenniük, az interakció pedig magában is fontos, hogy a változást jól érthető módon megjelenítse.  

A kontextus megtartása

A mikro-interakciók fontos feladata, hogy világos navigációs mintát teremtsenek, hogy a felhasználó számára egyértelmű legyen, milyen opciók állnak a rendelkezésére. Ezek az elemek segítenek a teljes designt egységes egésszé összefogni.

Szokatlan layoutok

A design néha kicsit elkanyarodik a bejáratott útvonalaktól – ez magában nem probléma, de fontos, hogy a felhasználó ne érezze magát kényelmetlenül az UI-ban. Ebben is segíthetik a mikro-interakciók, irányban tartva a figyelmet, vagy a lényeges elemeket kiemelve.

Felhívás cselekvésre

Forrás: Dribbble

A Call to Action a kereskedelmi vagy marketing célú weboldalak (azaz szinte mindegyik) nagyon fontos eleme, mondhatni egyetlen igazán fontos célja. Ezt tekintetbe véve nyilvánvaló, hogy az ember minden eszközt bevet, hogy cselekvésre, pontosabban klikkelésre bátorítsa a felhasználót.

Adatbevitel láthatóvá/látványossá tétele

Forrás: Dribbble

Az adatbevitel fontos, de nem túl hálás eleme minden felhasználói élménynek – ugyanis kellemetlen, unalmas. Jól megválasztott, kreatív mikro-interakciókkal ezt az élményt is fel tudjuk kicsit dobni, ami nagyon sokat javít a honlap általános megbecsülésén.

Oktatás, tutorialok

Az információ átadása, termékek vagy az UI használatának megtanítása – ezek szintén könnyen fárasztó, hosszú szövegekké válhatnak, amiket különösen a videók vagy animált elemek tudnak fogyaszthatóbbá tenni.

Iratkozz fel YouTube csatornákra!

blog

Virtuális asszisztens legyél vagy webdesigner?

Virtuális asszisztens legyél vagy webdesigner?

2024. február 01.

Mindkettő fantasztikus lehetőség arra, hogy elhagyd a hagyományos kereteket, mint szoros, rugalmatlan munkaidő, helyhez kötöttség vagy akár a bérplafon. Egy ponton találkozik is a két munkakör, ahol a grafikai munka már az asszisztenciába hajlik – designerként is végezhetsz weboldal adminisztrációt, közösségi média tartalom készítést vagy felügyeletet és virtuális asszisztensként is sokszor találkozni már-már tervezői munkába […]

Tovább a cikkre
Secured By miniOrange