Barion Pixel
Ez itt a lifelong learning

Sosem tudhatsz eleget!

Blog

Lábléc, vagyis footer a weboldalon

2017. június 26. | Dörnyei Barbara

# # # # # #

Korábbi posztomban a headerek tervezésével kapcsolatos tudnivalókat jártam körbe, most jöjjön a weboldal gyakran méltánytalanul mellőzött, de ugyanolyan fontos része a lábléc, avagy footer.

A lábléc, illetve footer értelemszerűen a weboldal legalsó részét jelenti. Manapság, amikor a végtelenül görgethető oldalak idejét éljük, mint például a közösségi oldalak, amit bármeddig görgethetünk, soha nem érünk a végére, sokan hajlamosak elfeledkezni arról, hogy egy jó lábléc az utolsó pont, ahol a látogatóval még valamilyen interakcióba kerülhetünk. Az is jellemző, hogy mint valami lomtárba, oda hajigálnak mindent, aminek máshol nem találtak helyet, aminek az eredménye egy jó kis káosz lesz a láblécben. Ugyanígy ritkán lesz a lábléc, valami látványosan és figyelemfelkeltő módon tervezett része az oldalnak, kap egy sötét hátteret, rajta unalmas egyszínű feliratokkal és kész. Pedig a lábléc szerepe nagyon fontos, mert a látogató sokszor itt keresi az információt, amire szüksége van.

Egyszerű footer, kevés információval viszont nagyon remek grafikai megoldással, ami a brandet erősíti

Törekedjünk az egyszerűségre

Mint általában a design esetében mindig, a footer tervezésénél is lényeges az egyszerűség, különösen akkor, hogy nagyobb mennyiségű információt szeretnénk ott elhelyezni, mert akkor az egyszerű kinézet jelentősen könnyíti a használatot.

Legyen átlátható

Az átláthatóságot segítheti az oszlopos elrendezés, ami az információ mennyiségétől függően akár 3-5 oszlop is lehet. Lényeges, hogy a footerben gyakran alkalmazott kisebb betűméret is legyen még jól olvasható. Ugyanígy figyeljünk oda a színek és fontok kiválasztásnál is a jó olvashatóságra. Rendezzük a különböző információkat valamilyen hierarchiába, emeljük ki a lényegesebb dolgokat. Itt is figyeljünk a white space használatára, ami remekül alkalmas arra, hogy rendszerezze és átláthatóvá tegye, valamint kiemelje az információt.

Egyszerű design, szépen oszlopokba tagolt tartalom

 

Mi kerülhet a footerbe? Néhány dolog a teljesség igénye nélkül…

Bemutatkozás, küldetés

Érdemes egy rövid bemutatkozó illetve a küldetésünket bemutató írást elhelyezni a footerben, ezzel is erősíthetjük a látogató elköteleződését. Bemutathatjuk neki céljainkat, hogy mit tartunk fontosnak, mi a küldetésünk, miért dolgozunk.

Kapcsolat, elérhetőségek

A látogató gyakran keres a footerben kapcsolati információt, elérhetőségeket. Szerepeljen, itt a telefonszám, az e-mail cím, a fizikai cím, akár egy térképpel együtt. Ezt akár ki is egészíthetjük egy kapcsolatfelvételi űrlap használatával is. Ha mindezek még kattinthatóak is, az már maga a tökély, a látogatónk sokkal könnyebben fog elérni minket! Ide tehetjük munkatársaink nevét, rövid bemutatkozásukat is.

Szerzői jogok – copyright

Ez se maradjon le, még ha csodát nem is tesz, de ezzel valamennyire védhetjük az oldalunkat a lopás ellen. Itt általában a név és a publikálás dátuma szerepel.

Közösségi oldalak

A közösségi oldalak ikonjai is mint például Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest stb. is itt kaphatnak helyet. Ezeket azért érdemes a footerben elhelyezni, hogy a látogató ne rögtön a fejlécnél járva kattintson át valamelyik közösségi oldalra, mert fennáll a veszélye, hogy nem látjuk őt viszont az oldalunkon. Használhatunk widgeteket is, leginkább akkor érdemes, ha ezeken az oldalakon is aktívak vagyunk, tehát van mit átemelni az ottani tartalmakból, tevékenységből. Megjelenhetnek a legfrissebb posztjaink például.

Tiszta, egyszerű footer középpontban a közösségi oldalakkal

Feliratkozás, regisztráció, bejelentkezés

Nagyon fontos a footerben is a CTA-k használata, lehet ez egy feliratkozási lehetőség, lehet egy adománygyűjtő gomb, hírlevél regisztráció, vagy bármi.

Ugyanígy fontos, hogy legyen itt egy bejelentkezési lehetőségi is, ha van ilyen az oldalon, mert akkor nem kell akár egy egész oldalt visszagörgetni, a fejlécben elhelyezett belépéshez, illetve nem foglalja el ott az értékes helyet, más fontosabb mondanivaló elől.

Vásárlói vélemények

Jó, ha a látogató találkozik mások véleményével is az adott vállalkozásról, segíthet neki a döntéshozatalban, így jól támogathatja a marketing céljainkat.

A legfrissebb tartalmak, posztok

Különösen érdekes lehet ez olyan oldalak esetében, ahol rendszeresen jelenik meg valamilyen újabb tartalom, mint például a blogok. Itt érdemes egy rövid kivonatot bemutatni a legutóbbi néhány tartalomból.

Átlátható elrendezés, a legfrissebb hírek kivonata is megjelenik

Kereső funkció

Nem csak a header, hanem a footer területén is jól jöhet egy kereső, akár a fentinek egy egyszerűsített változata is., ahogy a látogató már célirányosabban tud keresni. Ha az oldal böngészése közben nem találta meg amit keresett, adjunk neki itt még egy lehetőséget, hogy megtalálja amit szeretne.

Szabályzatok, policyk

Szintén a footer területére kerülhetnek a különböző szabályok, jogi nyilatkozatok, mint például az ÁSZF, vagy felhasználási feltételek stb. Ezek ugyan lényeges dolgok a vállalkozás szempontjából, de a látogató általában nem elsősorban ezeket keresi amikor az oldalon jár.

Iratkozz fel YouTube csatornákra!

blog

Virtuális asszisztens legyél vagy webdesigner?

Virtuális asszisztens legyél vagy webdesigner?

2024. február 01.

Mindkettő fantasztikus lehetőség arra, hogy elhagyd a hagyományos kereteket, mint szoros, rugalmatlan munkaidő, helyhez kötöttség vagy akár a bérplafon. Egy ponton találkozik is a két munkakör, ahol a grafikai munka már az asszisztenciába hajlik – designerként is végezhetsz weboldal adminisztrációt, közösségi média tartalom készítést vagy felügyeletet és virtuális asszisztensként is sokszor találkozni már-már tervezői munkába […]

Tovább a cikkre
Secured By miniOrange