Barion Pixel
Ez itt a lifelong learning

Sosem tudhatsz eleget!

Blog

Hogyan írj ajánlatot? OWT Offline szeptember

2013. szeptember 16. | Tóth Zsuzsanna

# # # #

A webdesigneri munka legnehezebb része az árazás. Mégis ez a legfontosabb, hiszen alapvetően ezért tanuljuk, hogy megéljünk belőle, hogy JÓL megéljünk belőle. Nyilván akinek csak hobbi, az ingyen vagy pár ezer forintért szívesen elkészít csak a saját öröméért valamit, de ezt most ne vegyük számításba, mert ő valami másból fizeti a csekkeket. Árazás, ajánlatírás, némi önmarketing – ez volt a szeptemberi OWT Offline témája szombaton.

Az OWT Offline egy kiscsoportos találkozó, amelyen bárki részt vehet, aki már hallgatója, vagy hallgatója volt a tanfolyamainknak.

OWT Offline tantermi képzés

Örök kérdés: hogyan árazzuk be a munkánkat?

Először is nézd meg, eddig mennyi pénzt, és időt fektettél abba, hogy megtanuld azt, amivel pénzt akarsz keresni! Nehéz ez, hiszen a szellemi munka nehezen forintosítható.

Madarat lehet fogatni az első ajánlatkérő levél után bármelyik kezdő designerrel, és ugyanezzel az elánnal zuhan a padlóra, ha nem fogadják el az ajánlott árát! Túl sokat kértem?

OWT Offline tanfolyam

Két dolgot mindenképp tudni kell az ajánlatkérésekről és írásokról:

1. viszonylag sok ajánlatot kell írni, és csak töredékéből lesz valóban munka. Miért?

Mert ha X. cégnek szüksége van valamire, az az első dolga, hogy bekér különböző cégektől 5-10-15-50 árajánlatot, attól függően, hogy mennyire drága, vagy ritka dolog amire szüksége van. Nyilván egy gyakori pl. névjegynyomtatásról nem fog 15 ajánlatot kérni, hanem 3-4-ből választ.

Azért is kér gyakran 15-öt, mert a cégek az ajánlatkérésekre sok esetben nem válaszolnak semmit! Válság van mi?

2. egy rendes árajánlat nem csak az árból tevődik össze, illetve a döntésben gyakran nem csak az ár dominál, hanem:

a. Az ajánlat összetétele
b. Időfaktor
c. Felkészültség, referenciák
d. Stílus
e. Marketing

a. Az ajánlat összetétele

Lehet úgy is árajánlatot adni, hogy 5000! vagy egy millió. Ez elég direkt, de a lényeg benne van :D

Ennél azért a legtöbben árnyaltabb képet szeretnének, hogy mégis mi van az 5000-ben akkor? Az ajánlatírás “külön tudomány”, azon belül is extra tudomány a jó, azaz a magasan konvertáló ajánlatok írása.

Léteznek ajánlatkészítő programok, amelyek tételesen, listaár alapján kiköpnek egy sablon árajánlatot, de ez a mi esetünkben, ahol minden egyes munka más és más, nem használhatóak, max. körülbelüli érték kalkulálására.

Miért nehéz a mi munkánkat árazni?

Mondjuk ha kihívom az állatorvost, akkor kiszáll valamennyiért annak van egy díja, ad a kutyának egy oltást, annak is van egy díja, és a végén ezt kiszámlázza és én kifizetem! Kreatív munka esetén a ráfordított időt, főleg eleinte nem lehet kiszámlázni, hiszen rengeteg idő elmegy a felkészüléssel, vázlatolással. Mindenkinek javaslom, hogy minden munkáját kezdje el mérni, mennyi idő alatt készít el egy logót, egy bannert, egy webdesignt, mert csak így tud óradíjban számolni, ami nem hasraütés.

b. Időfaktor

Óradíjban, vagy projekt alapon

Sürgős vagy sem

Hogyan illeszthető be a már futó munkáid közé – túlvállalás lép-e fel, vagy segítséget kell-e igénybe venned?

Mikorra tudod vállalni a határidőket?

Árajánlat érvényessége

c. Felkészültség, referenciák 

Itt számít a portfólió, hiszen már valószínűleg  az alapján kértek tőled árajánlatot, de az árad elfogadásában nagy szerepet játszik, hogy van-e hasonló kaliberű, nagyságú munka, vagy esetleg dolgoztál-e már azon a területen (ez lehet hátrány is) Minnél erősebb referencia háttérrel rendelkezel, annál biztosabb hogy átmegy az ajánlatod!

d. Stílus

Az ajánlatod lehet listaszerű, tárgyilagos, sablonos. A döntések többségét azonban érzelmi alapon hozzák meg az emberek, még akkor is, ha amúgy átgondoltan kalkuláltak, ha pusztán észérveknek tűnnek. Mert két nagyjából ugyanolyan súlyú ajánlatnál bizony az fog dönteni, amely valamilyen módon hat az érzelmekre.

Pár kedves sor, egy figyelmes kitétel, egy cégre szabottnak szöveg egyszerűen csak figyelemről árulkodik, hogy legalább megtettél annyit, hogy megnézted kinek adsz árajánlatot! Alapnak tűnik, de ritka mint a fehér holló! 5 perc plusz munka az egész, és elhozhatsz vele többszázezres megbízásokat!

e. Marketing

És ez már marketing! Sokan nem szeretik a marketinget, mert “manipulálja az embereket”. Nos, igen! Ez a célunk, hogy úgy manipuláljuk a kezünkben lévő eszközzel az embereket, hogy ettől tőlünk vásároljanak! ÓÓÓÓ! Ez borzasztó!

(Ha jobban belegondolsz, ennek a manipulációnak egész nap kivagyunk téve, manipulál minket a média, a kormány, az egész világ! Hogy mit gondoljunk valamiről, azt a tévéhíradóban igyekeznek meghatározni, és a többség el sem gondolkodik azon, hogy amit ott lát, esetlegnetalántánbiztosan valótlan, téves, félrevezető.) Pl. már egy ideje tart a választási kampány.

A mi marketingünk nem hatol ilyen mélyre a fejekben, de tény és való, hogy az eszközök ugyanazok. Alapvetően, mint a választási kampányban itt is meg kell győzni a választópolgárt, hogy minket válasszon, és ezért különféle ígéreteket kell tennünk. A dolog rákfenéje, hogy nekünk ezeket az ígéreteket szerződésben is rögzítenünk kell, és ha nem tartjuk be, akkor nincs pénz! :) Még nem késő a politikusi pályára lépni :))

Online Webdesign Tanfolyam

Hogyan kalkuláld az áraid?

Költségek

Először is, ahhoz hogy dolgozni tudj, beruházás kell – beruháztál ebbe a tanfolyamba sok pénzt, de még több időt, amit szintén bele kell kalkulálnod, hiszen gondolom a cél az, hogy meg is térüljön.

Költség egy jó számítógép, amin dolgozni tudsz, internet, valamint szoftverek, domain, tárhely, telefon. Ez azoknak is megvan, akik még csak otthon fusizgatnak. De…

Ha ezen túl akarsz lépni, és munkát vállalni, akkor bizony valamilyen vállalkozási forma is kell, annak alapítási, illetve havi járulékos költségei is vannak. Irodabérlet, rezsi, könyvelés, utazási költségek és adók.

Később hozzájönnek olyan költségek is, amelyek a versenyképességedhez kellenek – jogi tanácsadás, illetve marketing költségek.

Már van egy jó csomó költséged, és még egy betűt sem kerestél.

Legyinthetsz, hogy téged ez még nem fenyeget, azonban nem árt hosszú távú tervet készíteni, mert pont az “otthonról olcsón dolgozom feketén” kategóriában nagyon nehéz fennmaradni, illetve ha itt elkönyvelteted magad, akkor nehéz lesz kimászni ebből a szerepkörből.

Idő

Időből neked is ugyanannyi jutott, mint bárki másnak, egy nap 24 órából áll. Azonban, hogy ki mennyi időt akar munkával tölteni, az már egyéni döntés. Ebben a szakmában nem ritka a napi 14-16 órás munkaidő sem, főleg ha önfenntartó vagy! Ez a vállalkozósdi egy külön napot is megérne, így erről máskor, de Te dönthetsz úgy, hogy neked elég napi 6 óra munka is! Valóban ha a 6 órát CSAK munkával töltöd el, akkor elég lehet 6, de akár napi 4 óra is ahhoz, hogy működj!

Azt azonban ne várd el, hogy a 4 óra alatt még hipergyorsan meg is gazdagodj! Szóval eleinte sok munkaórát kell beletenned, főleg amíg nem rutinfeladat egy munka, így még megsaccolni sem tudod, hogy mennyi idő alatt fogsz elkészülni vele!

Ha maradunk a 8 órás munkánál, és 160 munkaórát dolgozol egy hónapban, van mondjuk havi 150.000 Ft költséged, azt 937 Ft-os órabérből tudod kifizetni. Ezek csak a költségeket fedezik, egy kiflit még nem vettél…

Szóval, hogy maradjon legalább ennyid, amit nyereségként tudsz felvenni, ha további beruházásra költeni, akkor legalább 2000 Ft-os órabérrel kell számolnod. Ez alatt megmozdulnod sem szabad, mert nem éri meg az egésszel foglalkozni, ugyanis hatalmas felelősség, stressz, inkább menj el a Mekibe krumplit sütni ennyiért! Természetesen nem azért tanulunk, hogy végül krumplit süssünk – bár én nagyra értékelem az ott dolgozók munkáját, ennél lényegesen többet lehet keresni designerként!

Online Webdesign Tanfolyam

Mi a baj az alacsony árakkal?

Az, hogy mindenkinek a legegyszerűbb eszköze az árverseny. Ha ebbe akarsz belemenni, én nem tartalak vissza, a Te döntésed! Azonban a nehezebbik utat választod, ahol sorra buknak el az emberek!

Mert egyszerűen részt veszel abban a műveletben, ami alacsonyan tartja az árakat. A mi munkánk nem jótékonysági. Nem szájakat tömünk be kenyérrel, hanem cégeknek adunk olyan eszközöket, amivel profitot akarnak termelni. A profit jó mindenkinek, jó a gazdaságnak, jó neked is, mert el tudod magad tartani, sőt sikeres lehetsz abban amit csinálsz. A profit jó dolog. Azt is hozzá kell tenni, hogy a cégek a Te munkádat költségként számolják el, és ha ezt nem tennék, akkor a nagy lyukas vödörbe kellene bedobálni. Nem jobb mindenkinek, ha egymás között költik el?

Ha nem a béka fenekén tartod az árakat, hozzájárulsz ahhoz, hogy európai színvonalú árakon dolgozzon a szakma, és saját magadat is kellőképpen értékeled! Mert, hogy mennyit keresünk nagyban attól függ, hogy mi mennyit (k)érünk!

Fotók: Bajnóczi Anna

Iratkozz fel YouTube csatornákra!

blog

Virtuális asszisztens legyél vagy webdesigner?

Virtuális asszisztens legyél vagy webdesigner?

2024. február 01.

Mindkettő fantasztikus lehetőség arra, hogy elhagyd a hagyományos kereteket, mint szoros, rugalmatlan munkaidő, helyhez kötöttség vagy akár a bérplafon. Egy ponton találkozik is a két munkakör, ahol a grafikai munka már az asszisztenciába hajlik – designerként is végezhetsz weboldal adminisztrációt, közösségi média tartalom készítést vagy felügyeletet és virtuális asszisztensként is sokszor találkozni már-már tervezői munkába […]

Tovább a cikkre
Secured By miniOrange