Barion Pixel
Ez itt a lifelong learning

Sosem tudhatsz eleget!

Blog

A mobil penetrációról

2015. április 24. | Tóth Zsuzsanna

# # #

Kezdetben vala az internet, amely desktopon érhető el legfőképpen, betárcsázós modemekkel. Aztán eljöve a GSM korszak, meg a WAP (emlékszik még rá valaki?). A mobilszolgátatók (mikor már minden vásárlónak eladtak egy vagy két mobilt) kétségbe esetten igyekeznek szélesíteni a portfóliót, de ez kimerül a nagyon béna MMS küldési lehetőségben (és erre emlékszik még valaki?). A vergődésnek Melós Pityu vet véget, aki jó érzékkel feltalálja a smartphone-t. Ami nagy kijelzőt jelent, amit lehet tapogatni. És amin már kulturáltan megjeleníthető az online tartalom is. A smartphone robbantott. Nagyot.

Mivel az internetes tartalom nincs ingyen (mert annak ára a reklám, emlékszünk ugye?), ezért némi késéssel ugyan, de reagált a piac: a mobilra optimalizált hirdetések hamarosan a kis kijelzőkön is ott villogtak. Ma már évek óta a Multi-screen World-ben élünk, gondold csak végig egy napod most Velem együtt… és most képzeld el ugyanezt okostelefon nélkül. Ugye…

Most nézzük meg, hogy nekünk mi a bánat közünk van a “reszponzív” meg az “adaptív” szitokszavakhoz. Fogadjuk el tényként, hogy 2014-ben egy átlagos weboldal látogatóinak már 15%-a stabilan mobil méretű kijelzőről böngészett. Ez a szám 2015-ben már erősen 25% felett van. Szörnyű mennyiségű kimutatás és statisztika van erről szerte a weben, a számok mutathatnak némi szórást aszerint, hogy kinek a megbízásából készült a felmérés. A tény ettől még változatlan: a kedves felhasználók nem átallanak mobilról netezni! És egyre többet! Mi meg ott állunk letolt gatyával mert az oldalunk élvezhetetlenül jelenik meg kis kijelzőkön.

A Google keresőjének frissülése és a mobil-friendly találatok preferenciája ismert tény. Ez az írás nem a SEO-ról szól (majd máskor). Ez az írás arról szól (igen, ez eddig csak a bevezető volt), amit Te is elvégzel nap mint nap, csak nem tudtad, hogy így hívják. Ez az írás egy jelenségről szól. Ez pedig a

Zero Moment of Truth

(ööö, mi a f.sz…?)

Példán keresztül a legkönnyebb elmagyarázni:

Szeretnél venni egy cipőt(lányok)/SSD-t(fiúk). Megszületik a fejedben az igény egy stimulus hatására: nekem kell egy cipő (mert a barátnőmnek is van, vagy mert elvásott a régi) vagy SSD (mert a havernak is akkorát gyorsult tőle a gép, mint állat, vagy mert szétment a HDD-m).

Nézzük csak meg mégegyszer: a stimulus simán lehet azért, mert a megkívánt termék már valakinek megvan a környezetemben… Emlékezzünk erre!

Kialakult az igény. Mihez kezdesz most? Rákeresel. Itt álljunk meg újra, mert ez már annyira természetes ma, hogy sajnos tudatosítanunk kell. Tehát mégegyszer, mi történik? RÁKERESEL. Megeresztesz néhány search query-t a Google-ban. Információt keresel a kiszemelt termékről. Mások tapasztalatait gyűjtöd össze. Kapcsolatba kerülsz a termékkel, érdeklődő felhasználó vagy! Minden marketinges nedves álma, egy természetes személy aki VENNI AKAR. Itt kell megfogni a vevőt, itt és most és azonnal. Itt kell lebombázni sebészi pontossággal célzott hirdetésekkel és egyedi ajánlatokkal. Te közben tovább gyűjtöd az infót, hol lehet kapni, hol mennyi rá a garancia, olvasod a felhasználói visszajelzéseket, szinte már érzed a birtoklásból eredő eufóriát. Ez a Zero Moment of Truth.

Ha jól végezte a munkáját a marketinges, akkor a felhasználó vásárol. Amikor először veszi kezébe a terméket, érzi a friss jószág birtoklása okán a kellemes kielégülést. Ez a First Moment of Truth.

Hazaviszed, kibontod, felveszed (cipő) vagy beszereled (SSD), és elkezded használni. Írsz róla a fórumokra, értékeled a boltban a szállítás pontosságát vagy a kiszolgálás minőségét. Tanácsot adsz azoknak AKIKET ÉPP MOST ÉRT EGY STIMULUS (első pont, emlékszel?), és vásárolni szeretnének. Ez a Second Moment of Truth.

zmot

(via ThinkWithGoogle)

Ha ez eddig megvan, akkor gondoljuk végig újra a folyamatot, de most egy kicsit felgyorsítva: amikor a stimulus gyorsabban, erősebben ér minket. Vásárolnod kell (komfortzónán kívül, mondjuk útközben), mert meg kell oldani egy feladatot (gyorsan kell ajándékot venni, vagy valamit pótolni, vagy gyanúsan kedvező ajánlatot találtunk). Ez egyre gyakoribb, mert mobilon már utolér szinte azonnal az igény, az emlékeztető, egy átszervezett találkozó, vagy a hír, hogy otthon valami tönkrement. Ekkor azonnali információ kell, a kezed ügyében lévő eszköz pedig a smartphone… Ez most újra a Zero Moment of Truth. És meg fogsz ereszteni smartphone-ról egy-két keresést mert éhezel az információra (hol kapható, mennyiért), és ekkor iszonyat hálás leszel a Google-nek, hogy a találati listádon előrébb kerültek a mobilbarát megjelenésű oldalak…

Hát ezért :) Ezért nem szitokszó többé a reszponzív, meg az adaptív design. Nem bizony. Ezek a barátaink. És Te készíted el őket, Te rajzolod meg ezeket az oldalakat. Te adod az élményt, amikor eljön a stimulus, és megkezdődik a Zero Moment of Truth.

Iratkozz fel YouTube csatornákra!

blog

Virtuális asszisztens legyél vagy webdesigner?

Virtuális asszisztens legyél vagy webdesigner?

2024. február 01.

Mindkettő fantasztikus lehetőség arra, hogy elhagyd a hagyományos kereteket, mint szoros, rugalmatlan munkaidő, helyhez kötöttség vagy akár a bérplafon. Egy ponton találkozik is a két munkakör, ahol a grafikai munka már az asszisztenciába hajlik – designerként is végezhetsz weboldal adminisztrációt, közösségi média tartalom készítést vagy felügyeletet és virtuális asszisztensként is sokszor találkozni már-már tervezői munkába […]

Tovább a cikkre
Secured By miniOrange